blog.testowka.pl

Testowanie w Agile (Scrum)

opublikowany przez 01, Maj, 2009, w kategoriach Agile, Praca, Scrum, Testowanie

Przeczytałem kilka publikacji na temat testowania w metodologiach zwinnych, ale jak do tej pory żadna nie oddaje w pełni tego co ja doświadczyłem podczas pierwszego zetknięcia się z testowaniem w Scrum’ie ( o nim samym może innym razem). Jak ogólnie wiadomo Scrum zakłada iteracyjny model wytwarzania oprogramowania, czyli po każdym sprincie (w moim przypadku co dwa tygodnie) powinniśmy mieć przynajmniej jedną nową, w pełni działającą „funkcjonalność”.

Mądre książki podają, że podstawą takiego wytwarzania oprogramowania są automatyczne testy pisane przed rozpoczęciem implementacji właściwego kodu programu – nie zamierzam z tym polemizować, gdyż jest to działka raczej programisty nie testera. Kolejną rzeczą która powinna zostać zrobiona jest tworzenie i aktualizowanie na bieżąco automatycznych testów funkcjonalnych (Selenium, TestComplete, etc.) – słuszne podejście, moje ostatnie doświadczenia potwierdziły istotność takich testów, a konkretnie potwierdził to ich brak. Utrzymanie automatycznych testów funkcjonalnych jest jednak czasochłonne i kosztowne. Przejdźmy więc do testów manualnych. Jak testować w modelu iteracyjnym?

Działając zgodnie z procedurami opisanym tu i ówdzie testowałem każdą nową funkcjonalność z osobna (tutaj znów spostrzegłem potrzebę istnienia automatycznych testów, gdyż nie sposób było przetestować całą aplikację po każdej małej zmianie), przynosiło to dobre efekty, lecz jedynie na krótką metę, ponieważ jeśli chodzi o nowe, właśnie wprowadzone funkcjonalności mogliśmy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że działają poprawnie, lecz niestety aplikacja jako całość w zasadzie nigdy (aż do testów akceptacyjnych) nie została przetestowana. I tu pojawia się właśnie rola testów akceptacyjnych, które zostały zostawione na sam koniec. Czy to złe podejście? Moim zdaniem nie do końca, dzięki temu unikamy zbędnego powtarzania się (zakładając, że nie mamy do dyspozycji automatycznych testów funkcjonalnych), testy akceptacyjne w których z konieczności zawierają się także testy integracyjne, mogą zostać przeprowadzone w środowisku praktycznie identycznym z produkcyjnym. Liczba błędów, które udało mi się znaleźć podczas tych testów jest naprawdę znikoma, co ukazuje wyższość zwinnych testów  każdej poszczególnej funkcjonalności i poprawność odizolowania od siebie poszczególnych części kodu aplikacji (co też powinno być/jest niepisaną zasadą Scrum’a). Błędy które znalazłem wynikały głównie ze środowisk na których aplikacja została zainstalowana.

Lecz to jeszcze nie koniec  – jak wiadomo najlepszymi testerami są zwykli użytkownicy, dlatego głośno i stanowczo postuluje za tym, by wszystkie większe projekty agile’owe były wydawana najpierw w wersji BETA i dopiero po zatwierdzeniu przez grupę testowych użytkowników publikowane jako gotowe finalne wersje produktu. Myślę, że nawet koszty obniżenia ceny pierwszej wersji produktu zostaną zrównoważone jego jakością. Spójrzmy na najlepszych/największych Gmail od pięciu lat jest w wersji beta i pewnie jeszcze długo będzie, jest to typowy przykład projektu rozwijanego iteracyjnie w Agile, testowany przez klientów i cieszący się dużą popularnością oraz względną niezawodnością.

O kosztach testowania postaram się napisać innym razem. Konkluzja: pozostawienie integracyjnych testów na sam koniec wydaje się być w miarę rozsądne, oczywiście jeśli mamy na to czas.


3 Comments for this entry

 • chomik

  polemizowalbym co do niezawodnosci gmail`a:)
  zas samo oznaczenie wersji beta w przypadku aplikacji firmy google mozna raczej rozpatrywac jako element trendu web 2.0

 • testerKa

  Krótkie ale treściwe przemyślenia. IMHO agile jest przereklamowany i oczekiwania wobec niego są zbyt duże. Prostota agile jest złudna, mam wrażenie, że często w praktyce to jest cowboy coding. Szczerze, to nie lubię „adżajla” jako rozdmuchanych oczekiwań managementu, że będzie to panaceum na całe zło projektowe. Ale chcąc nie chcąc muszę jeść tę żabę i patrzę jak sobie radzą inni. A może jestem po prostu zmęczona korpo? 🙂

 • agentusek

  to moi obecni programerzy „suabo” agilują. Przyrostowe testy ok trochę bugów zawierają ale przy pełnych (regresja) jeszcze więcej bugów wyłazi. Problem pewnie stad że nie ma Kryterów Akceptacji UserStory ale zje*na analiza to inny temat.
  Co do idei agile to jest ok i we wczesniejszej firmie chlopaki dawali rade kodowac bez błędów (ale tez wiedzieli do czego sie na pewno przyczepie 😉

Skomentuj