blog.testowka.pl

Jeszcze inteligentniejsze formularze.

opublikowany przez 01, Sie, 2009, w kategoriach Inne

Jakiś czas temu pisałem o usability formularzy. Jednym z tematów poruszonych przeze mnie było to, czy walidacja formularzy powinna odbywać się w czasie rzeczywistym (AJAXowo), czy dopiero po przeładowaniu strony. Spotkałem się z wieloma sprzecznymi opiniami na ten temat, począwszy od słabej wydajności i ograniczonych możliwości jeśli chodzi o walidację po stronie klienta, po chociażby to, że użytkownicy nie lubią gdy podczas pisania coś im gdzies wyskakuje. Dzisiaj znalazłem w Sieci coś co wydaje mi się pewnym kompromisem, mianowicie w formularzu składania zamówienia w sklepie internetowym sklep-presto.pl zostało zastosowane bardze ciekawe rozwiązanie przypominające użytkownikowi o zaznaczeniu zgody na warunki podane w regulaminie – po najechaniu na przycisk „Dalej” wykonuje się akcja (po stronie przeglądarki) która dodaje czerwoną ramkę wokół obszaru mówiącego o regulaminie. W ten oto prosty sposób została zastosowana walidacja po stronie klienta nie wykonywana w czasie rzeczywistym.

Uważam, że podpięcie wywołania walidacji już pod akcję najechania kursorem na przycisk zatwierdzający, a nie pod samo kliknięcie jest idealną wypadkową, która powinna przypaść do gustu większości użytkowników. Jedynym minusem takiego rozwiązania, który mi sie w chwili obecnej nasuwa jest brak tego typu rozwiązań – jest to pewnego rodzaju nowość, a jak to z nowościami bywa pomimo swojej użytecznosci może nie zostać zaakceptowana przez ogół użytkowników. Niemniej jednak sprawa jest warta przyjrzenia się i przeprowadzenia badań w tym kierunku, co postaram się w najbliższym (wolnym) czasie zrobić.


3 Comments for this entry

 • pstradomski

  Ale równie dobrze można zrobić walidację po stronie klienta już po kliknięciu na przycisk…

 • streser

  Właśnie chodzi o to by tego nie robić… kliknięcie w przycisk to dodatkowa akcja do której musimy zmusić użytkownika. Związanych z tą akcją jest kilka zbędnych czynności: „znajdź przycisk” -> „traf myszką” -> „kliknij” -> „poczekaj na walidację” -> „znajdź błędy” -> „popraw” -> „kliknij” i tak w kółko :). Ostatnio miałem trochę wolnego czasu i bardziej przemyslałem sprawę formularzy posiłkując sie fachową literaturą i nie tylko, także temat nadal jest otwarty i z pewnością opublikuje tutaj swoje wnioski…

 • pstradomski

  Artykuł na temat walidacji formularzy oparty o konkretne badania:

  http://www.alistapart.com/articles/inline-validation-in-web-forms/

Skomentuj