blog.testowka.pl

PyConPl’09 – Python oczyma testera.

opublikowany przez 28, Paź, 2009, w kategoriach Inne, Praca

Ostatnio miałem okazje uczestniczyć w konferencji PyConPl’09 poświęconej programowaniu w pythonie (i nie tylko). Konferencja odbyła się w ośrodku wczasowym „Gwarek” w  malowniczym Ustroniu. Kto był ten wie jak było, a kogo nie było niech czyta i zazdrości ;-).

Pokuszę się o  krótkie streszczenie tego co według Testera było ciekawe.

Piątek 16 X 2009:
Niesamowicie ciekawy wykład Wesley’a Chuna o referencjach i modelach pamięci w pythonie. Podczas tego wykładu wreszcie udało mi się w pełni (mam nadzieję) zrozumieć idee alokacji pamięci nie tylko podczas programowania w Pythonie. Poza tym na uwagę zasłużyło stwierdzenie Wesley’a – „Wy jesteście młodzi i to do Was należy przyszłość świata”, miało ono sens ponieważ zostało poparte niewątpliwym przykładem w osobie samego Wesley’a który te słowa usłyszał kilka/kilkanaście lat temu od jednego ze swoich nauczycieli i teraz polata jak spojrzał wstecz i podsumował to co udało mu się osiągnąć (kilka książek o Pythonie, wykłady, prelekcje, szkolenia) to faktycznie wniósł jakiś wkład w przyszłość świata.

Sobota 17 X 2009:
Dzień zaczął się od warsztatów Pair Programing i TDD prowadzonych przez Konrada Delaga i Krzysztofa Goja, o ile do Pair Programing (patrząc z boku) jestem dość sceptycznie nastawiony o tyle TDD uważam za podstawę prowadzenia projektów agileowych. Niemniej jednak ponieważ TDD jest u nas w firmie na porządku dziennym i mamy w  tym spore doświadczenie to same warsztaty dla mnie osobiście nie były interesujące (może po części też dlatego, że jednak wymagały umiejętności programowania w Pythonie). Ale brawa dla chłopaków, bo tego typu praktyki trzeba jak najbardziej propagować, jeśli chcemy zapewnić wysoką jakość tworzonych a zwłaszcza rozwijanych aplikacji.

Kolejną dość ciekawą prelekcją było zagadnienie praktycznego wykorzystania Pythona we współczesnych systemach pomiarowych używanych w laboratoriach fizycznych. Prelekcje poprowadził Paweł Nita. Duży plus za pokazanie praktycznego wykorzystania języka.

Następnie bardzo interesujący wykład Marcina Mierzejewskiego o dataminingu i przewidywaniu przyszłości za pomocą Python i Orange. Dla mnie wykład był o tyle interesujący, że po dwóch latach studiów Informatyki i Ekonometrii wreszcie ktoś pokazał mi na prawdę proste ale bardzo efektywne zastosowanie podstaw metod ekonometrycznych i statystycznych. Oczywiście aspekt wykorzystania pythona do tworzenia modeli, które przewidują przyszłość obliczając trendy i inne tego typu rzeczy pokazuje kolejne praktyczne i wydajne zastosowanie tego języka. Sam temat dataminingu jest wart zainteresowania i w mitycznej wolnej chwili na pewno postaram się poszerzyć swoja wiedzę w tym temacie.

A po obiedzie był Adam Zieliński współtwórca serwisu dla kinomaniaków Filmaster.pl. I tutaj przeżyłem szok, gdy usłyszałem, że w serwisie, którego kod jest otwarty nie napisano prawie żadnych testów. Ja bym się wstydził pokazywać innym coś takiego i raczej bym się z tym krył. Niemniej jednak serwis świetny i wart polecenia.

Niedziela 18 X 2009:
Niedzielny poranek rozpoczął Jarosław Zgoda prezentacją o WSGI której konkluzją była idea wykorzystywania istniejących już rozwiązań a nie próba wynajdywania koła od nowa. Prezentacja bardzo wartościowa zwłaszcza dla początkujących programistów, którzy zawsze wiedzą lepiej

Wartym uwagi był też wykład Mrka Gajdy o tworzeniu prostych gier w Pythonie i nie tylko. Chyba nawet złapałem bakcyla, może to fajny pomysł na nowe hobby.

Podsumowanie: Konferencja na pewno pozostawiła pozytywne wrażenie – ciekawa tematyka i świetni ludzie. Kilka minusów organizacyjnych: bardzo marny internet, prąd którego dosyć często brakowało, ciasna i duszna sala etc. ale na plus świetna lokalizacja i doskonałe jedzenie ;-). Mała dygresja – czemu można zorganizować konferencję dla programistów pythona której koszt to około 300 zł, a nie można zorganizować konferencji dla testerów za mniej niż 1000zł? 😐

A i oczywiście podziękowania dla Code Sprinters i Andy’ego za zasponsorowanie naszego udziału w konferencji.


4 Comments for this entry

 • karskii

  Witam,
  znalazłem się na tej stronie bo też interesuje mnie testowanie i programowanie w pythonie.

  Napisałeś:
  „…to same warsztaty dla mnie osobiście nie były interesujące (może po części też dlatego, że jednak wymagały umiejętności programowania w Pythonie).”

  Rozumiem (chyba?!), że testowanie wymaga stosowania pewnych schematów, ale obejmuje chyba też umiejętność programowania? Co przez to chciałeś powiedzieć?

  „I tutaj przeżyłem szok, gdy usłyszałem, że w serwisie, którego kod jest otwarty nie napisano prawie żadnych testów. Ja bym się wstydził pokazywać innym coś takiego i raczej bym się z tym krył.”

  Podali jakieś argumenty dlaczego nie pisali testów? Może jakoś inaczej zweryfikowali poprawność działania serwisu?

  Pozdrawiam,

  Karol

 • streser

  Ad1. „…umiejętności programowania w Pythonie”, o ile używam na codzień Ruby’ego i PHP, czasem JScript, C, C … o tyle do tej pory nie miałem okazji napisać niczego w Pythonie, więc niestety nie byłem idealnym uczestnikiem warsztatów.

  Ad2. Podali jeden argument cytuję: „Nie było na to czasu”. Z doświadczenia wiem, że jest wręcz przeciwnie – gdy są testy to projekt rozwija się znacznie szybciej. Poza tym Filmaster jest serwisem, którego kod jest otwarty i każdy może przyczynić się do jego rozwoju, gdyby były testy byłoby to znacznie prostsze – testy sprawdzałyby czy dodatek napisany przez kogoś z zewnątrz spełnia wszystkie kryteria i nie psuje niczego w już istniejącym kodzie.

 • bazo

  porażająca ilość „literówek” w tekście….. Panie Tester wstyd 🙂

 • streser

  Niestety czasem szybciej napiszę niż pomyślę… Mogę jedynie obiecać próbę poprawy

Skomentuj