blog.testowka.pl

Tester Inc.

opublikowany przez 11, Sie, 2010, w kategoriach Praca

Jako, że dawno nie było żadnej notki pora na małe wyjaśnienia i usprawiedliwienia.

Po długiej przerwie spowodowanej nawałem obowiązków związanych z… uwaga… zmianą pracy… Tester powraca!

Powraca jako oficjalnie Quality Assurance Engineer (tak mam na umowie 🙂 ) w iLoop mobile Inc.

A’propos  umowy to tym razem umowa o pracę – ma to swoje zalety ale jak dla mnie niestety znacznie więcej wad:

  • normowany czas pracy – etat,
  • złodziejskie stawki na ZUS, opiekę medyczna, podatki etc.
  • problemy z urlopami,
  • karta obowiązków na danym stanowisku – za robienie czegoś ponad to nikt mi nie zapłaci dodatkowo,
  • ograniczone możliwości mobilności na rynku pracy,
  • ograniczenia lojalnościowe,
  • klauzule tajności.

Ale dość narzekania! Głównym powodem zmiany pracy były pieniądze, po prostu dostałem ofertę nie do odrzucenia i tyle  (pomijam fakt że teraz odczuwalna część swojej pensji oddaje państwu), nawiązując do wątku na forum.testerzy.pl okazuje się, że nawet w naszym kraju jako już nie tester ale na stanowisku obejmującym trochę więcej obowiązków i wymagającym znacznie większej wiedzy i umiejętności, lecz nadal mocno związanym z testowaniem można zarabiać całkiem fajne pieniądze pracując na etacie.

Właśnie „na etacie” – ostatnio zainteresowałem się rynkiem freelancerskim w naszym kraju i nie tylko. Miałem także okazję wymienić na ten temat kilka maili z bardziej doświadczonymi w tym zakresie ludźmi i ogólnie jeśli o testowanie chodzi to nie jest lekko. Nie tylko u nas ale i na świecie. Generalnie rynek w tym zakresie jest zalany przez tania (i na prawdę stosunkowo dobrą) siłę roboczą z Indii i podobnych krajów. Poza tym projekty freelancerskie to przeważnie projekty, które nie wymagaja stałego zespołu a także ich wielkość pozwala na prowadzenie ich bez etatowych testerów. Co innego jeśli chodzi o usługi doradcze – tutaj na szczęście jest jeszcze trochę miejsca i miałem okazję ostatnio dorobienia jako doradca i wdrożeniowiec procesów testowych w kilku projektach.

Nadal aktualna jest moja współpraca z Code Sprinters w temacie szkoleń i doradztwa z zakresu Agile. W przygotowaniu też e-seminarium w ramach Polskiej Grupy Scrum ponownie dotyczace środowiska testowego dla zespołu Agilowego, tym razem wszystko powinno zadziałać 🙂 .

Jeśli o bloga chodzi to obiecuje poprawę. Jest kilka zakiszonych notek które może wreszcie uda się opublikować. Jest także kilka tematów które chciałbym poruszyć.


Skomentuj