blog.testowka.pl

„Polityka” Scrum

opublikowany przez 12, Sie, 2010, w kategoriach Agile, Scrum, Zarządzanie

Zgodnie z informacjami napływającymi z Scrum Alliance oraz Scrum.org Scrum Allicane odebrał Kenowi Schwaberowi Tytuł „Certified Scrum Trainter” co uniemożliwia mu przyznawanie certyfikatów sygnowanych przez Scrum Alliance w tym także CSM. Sytuacja jest o tyle paradoksalna, że to Ken Schwaber utworzył program tej ścieżki certyfikacyjnej. Powodem powyższej decyzji było złamanie przez pana Schwabera jednego z podpunktów umowy CST, który mówi o tym, że będąc trenerem Scrum Alliance nie wolno przeprowadzać szkoleń scumowych nieakredytowanych przez tą organizację. Ken złamał regulamin tworząc nową ścieżkę certyfikacji Professional Scrum Master – Scrum in Depth.

Szkolenie Scrum In Depth zostało utworzone przez Kena głównie po to by wyróżnić osoby posiadające zaawansowaną wiedzę z dziedziny SCRUM, którą nabędą podczas tego szkolenia oraz praktyki/samodzielnej nauki. Kolejnym powodem była ogólna opinia na rynku mówiąca o tym, że certyfikaty CSM tracą na znaczeniu przez to, iż nie wymagały zdawania żadnego egzaminu (obecnie samo przystąpienie do egzaminu CSM już uprawnia do otrzymania tego certyfikatu).

Po szkoleniu Scrum in Depth uczestnicy przystępują do zdawania egzaminu Professional Scrum Master I (który z założenia jest trudniejszy od CSM oraz faktycznie poświadcza o posiadaniu konkretnej wiedzy z dziedziny SCRUM i Agile). Jego zdanie (wynik powyżej 80%)  oznacza przyznanie certyfikatu Professional Scrum Master I. Szkolenie Scrum in Depth oraz zdanie egzaminu PSM I otwierają drogę do dalszej ścieżki certyfikacyjnej sygnowanej przez Scrum.org. Po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu PSM I każdy uczestnik może przystąpić do egzaminu PSM II.

Ścieżkę egzaminacyjną Professional Scrum Master możemy uznać za równoległą do ścieżki CSM, z tym jednak wyjątkiem, że certyfikaty PSM wymagają ZDANIA trudniejszych egzaminów dzięki czemu mają większe znaczenie na rynku i nie każdy może taki certyfikat otrzymać. Certyfikat PSM II można uznać za równoznaczny z CSP (Certyfied Scrum Practitioner) z Scrum Alliance. Po zdaniu tych dwóch egzaminów istnieje możliwość stania się trenerem Scrum in Depth, wymaga to pozytywnego rozpatrzenia podania przez Kena Schwabera i spełnienia kilku indywidualnie wyznaczanych przez Kena warunków.

Przypomnę może jeszcze jak wygląda ścieżka certyfikacji Scrum Alliance:
Obecnie uczestnicy kończąc szkolenie i przystępując do egzaminu (obecnie wszyscy którzy do niego przystąpią automatycznie go zdają bez względu na wynik) otrzymują certyfikat CSM (Certyfied Scrum Master). Po pewnym okresie czasu (obecnie jest to chyba conajmniej rok) posiadacze CSM mogą ubiegać się o przyznanie certyfikatu CSP (Certyfied Scrum Practitioner) który dostaną na podstawie pozytywnej opinii komisji Scrum Alliance. Po uzyskaniu CSM, CSP, oraz CSPO (Certified Scrum Product Owner) można się ubiegać o nadanie tytułu CST (Certified Scrum Trainer) albo CSC (Certified Scrum Coach), niemniej jednak zasady przyznawania tych tytułów i uprawnień są bardzo płynne i ich spełnienie wymaga posiadania szerokich znajomości wśród wysoko postawionych członków Scrum Alliance oraz innych trenerów, co także było powodem utworzenia oddzielnej ścieżki przez Kena Schwabera. Utrzymanie tych certyfikatów wymaga corocznego uiszczenia opłaty oraz zdawania egzaminów.

Miło mi poinformować, że wśród trenerów Professional Scrum Master znalazł się także Andy Brandt z Code Sprinters.


1 Comment for this entry

  • Jarek Łojko

    Te zmiany wyszły tylko na dobre 🙂 W utworzonej przez Kena Schwabera nowej organizacji, Scrum.org można obecnie podejść do certyfikacji bez żadnych dodatkowych, drogich szkoleń, dzięki czemu egzamin PSM I, pomimo tego, że do najprostszych nie należy, jest dostępny dla każdego. W cenie 150$ mamy jedno podejście w postaci 80 pytań na 60 minut. Próg zaliczenia to 85%. Jakiś czas temu zaliczyłem pozytywnie ten egzamin i spisałem, wydaje mi się, kilka cennych porad dla osób planujących uzyskanie tego tytułu. Zapraszam do swojego wpisu wszystkich zainteresowanych:

    http://jestempm.pl/professional-scrum-master-certyfikat

Skomentuj