blog.testowka.pl

„Dane testowe – teoria i praktyka” – Recenzja książki

opublikowany przez 02, Lut, 2011, w kategoriach książki, Testowanie

Ostatnio wpadła w moje ręce książka autorstwa Radka Smilgina i Anny Piaskowy „Dane testowe – teoria i praktyka”. W zasadzie to dostałem ją od Radka w prezencie :), także po to by napisać kilka słów o tym co myślę na jej temat.
Z tego co wiem jest to pierwsza publikacja na temat danych testowych na polskim rynku i to już samo w sobie daje jej dużego plusa. Moje pierwsze odczucia po przeczytaniu książki były raczej mieszane. Po pierwsze jest dosyć cienka – przeczytałem ją w jeden wieczór. Całość składa się z dwóch części – pierwsza to ogólna teoria na temat danych testowych i ich wykorzystania oraz przykłady typowych danych testowych wraz z normami prawnymi i obowiązującymi standardami, druga część to w zasadzie instrukcja obsługi generatora danych testowych – bardzo praktyczna aplikacja, ale o tym może innym razem.
Po przeczytaniu wszystkiego pozostał pewien niedosyt – czegoś mi tutaj brakowało, ale może takie właśnie było założenie autora – żeby nie lać wody a skupić się na suchej analizie, która sama w sobie jest dosyć treściwa, (a w wykonaniu Radka na bardzo wysokim poziomie), książka na pewno zachęca do samodzielnego poszukiwania dalszych informacji. Czytając zastanawiałem się komu sam bym polecił przeczytanie tej pozycji – doszedłem do wniosku, że książka jest skierowana, głównie do osób początkujących w testowaniu czy programowaniu, stanowi także świetne uzupełnienie materiałów uniwersyteckich dla studentów informatyki. Mi osobiście treść książki przypomniała o kilku ważnych aspektach dobierania danych testowych w zależności od rodzajów testów, oraz o zasadach definiowania przypadków testowych. Jeśli mowa o przykładach i teorii zawartych w książce to niestety (albo może właśnie to jest jej największy atut) książka jest mocno zlokalizowana na rynek polski, dane są specyficzne dla naszego kraju. Z drugiej strony czytając przykłady i omówienie zasad tworzenia np. imion w języku polskim znalazłem bardzo wiele interesujących ciekawostek, o których wcześniej nie miałem pojęcia.
Nie będę tutaj streszczał treści, wszystkich zainteresowanych odsyłam do księgarni (książkę wydał Helion, więc można ją nabyć przez internet 😉 ).
Ogólna ocena: „dobry”.
Warto przeczytać chociażby po to by podsumować swoją dotychczasową wiedzę, a początkującym na pewno książka ta pomoże w trafny sposób dobierać dane testowe, oraz poszerzy horyzonty wskazując miejsca skąd można dane do testów uzyskać.
Ponadto jak wspomniałem na początku wielki plus za to, że wreszcie pojawiła się jakaś pozycja tematyczna na naszym krajowym rynku autorstwa naszych rodzimych specjalistów. Mam nadzieję, że to nie koniec twórczości Radka i że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję przeczytać wiele interesujących publikacji na temat testowania i nie tylko autorstwa naszych kolegów i koleżanek po fachu.


Skomentuj