blog.testowka.pl

Podsumowanie otwartego szkolenia „Rola testera w metodykach zwinnych”

opublikowany przez 06, Cze, 2011, w kategoriach Agile, Kanban, Scrum

W sobotę 28.05.2011 miałem przyjemność poprowadzić w Katowicach krótkie (4h), otwarte szkolenie zatytułowane „Rola testera w metodykach zwinncyh”.

Celem mojej prezentacji było przybliżenie uczestnikom różnych rodzajów metodyk zwinnych oraz wspólne zastanowienie sie nad rolą testera w Agile.

Chciałbym podziękować wszystkim za przybycie (było około 40 osób) i poświęcony czas zwłaszcza, że była to sobota. Jestem pod wrażeniem tego, że są jeszcze tacy ludzie jak Wy, którym chce się wstać rano w sobotę i przyjść na szkolenie (tymbardziej, że niektórzy przyjechali z Warszawy i z Krakowa). Taka postawa niesamowicie motywuje mnie do tworzenia dalszych szkoleń a także innej pracy!

Podziękowania także dla Radka Smilgina z testerzy.pl za orgazniację i promocję szkolenia!

Relację i podsumowanie możecie przeczytać także na stronie testerzy.pl

Poniżej obiecane slajdy ze szkolenia:

[slideboom id=369320&w=425&h=370]

Zapraszam także na moje inne szkolenia – tym razem już pełnowymiarowe i zamknięte:


13 Comments for this entry

 • mombip

  Dotyczy slajdu 83 i stwierdzenia: „Testerzy są w tym lepsi od programistów, gdyż w przeciwieństwie do nich są w stanie spojrzeć na aplikację jako całość a nie tylko na wybrane funkcjonalności”. Rozumiem, że „w tym” odnosi się do poprzedniego podpunktu który mówi o planowaniu, analizie, i projektowaniu rozwiązań architektonicznych. To moim zdaniem mocna przesada. Sformułowanie, że testerzy w przeciwieństwie do programistów są w stanie spojrzeć na aplikację jako całość sugeruje, że programiści tego nie potrafią co jest oczywiście nieprawdą (zwłaszcza w zespołach Agile!!!). Przestudiowałem sporo materiałów na temat metodyk zwinnych i z takim stwierdzeniem się nie spotkałem. Programista będący również testerem nie potrafi a tester będący testerem potrafi – absurd! I to na szkoleniu dla testerów. Ciekawe co na to powiedzą projektanci i analitycy oprogramowania.

 • streser

  Nie, chodzi o coś innego – na szkoleniu mówiłem, o tym, że testerzy są lepsi w znajdowaniu problemów już na etapie projektowania i analizy dzięki czemu koszty poprawy takich błędów są znacznie niższe.

 • tomi

  z tego co czytam to przedmówca w bardzo łagodny sposób ujął to co należałoby dosadnie stwierdzić – może to stwierdzenie miało dowartościować testerów!!! bo takie farmazony na szkoleniu to nie przystoi. To programiści i analitycy mają ogólne spojrzenie na projekt, oni muszą zrozumieć wymagania klienta, zaprojektować tak system, aby zarówno odpowiadał wymaganiom, jak również przewidywał jeszcze różne zachowania o których niejednokrotnie klient wspomina w trakcie pracy nad projektem.
  Tester odgrywa ważną rolę, jednak ja bym jej tak nie gloryfikował, gdyż już w czasie pracy nad oprogramowaniem pierwszym testerem jest analityk-programista

 • Krystian

  To w końcu szkolenie, czy prezentacja?

 • Krystian

  @tomi
  analityk-programista (ciekawy twór) nie zrozumie dobrze potrzeb klienta, może zaproponować rozwiązanie techniczne. Z klientem powinien rozmawiać Analityk Biznesowy.
  Programiści mają tendencję do implementacji wygodnych dla nich rozwiązań i tylko happy path.

  User’s point of view to nie developer’s point of view 🙂

 • streser

  @Tomi: Tak jak pisałem – na slajdach znajduje się tylko kontekst tego o czym była mowa. Ci, którzy byli zapewne pamiętają – że akurat to stwierdzenie było cytatem ze znajomego programisty.

  Gwoli ścisłości – wręcz przeciwnie nie chodziło o gloryfikację testerów – na tym slajdzie jest także porównanie testerów do małp, jeśli to także uważacie za gloryfikację… Chodziło o to jak powinna wyglądać praca testera a jak nie.
  W kontekscie zespołów Scrum/Agile nie ma rozgraniczenie na „testerów”, „analityków”, „programistów” i o tym też była mowa podczas szkolenia. Tester jest w pełni funkcjonalnym członkiem zespołu, więc to co napisałeś wyżej o roli programisty-analityka tyczy się w 100% także testerów, z tym że według mnie i nie tylko tester może być lepszy od programistów właśnie dzięki innemu spojrzeniu na aplikację.

  /Łatwo jest krytykować slajdy, gdy nie rozumie się ich znaczenia – prezentacja została opublikowana na prośbę tych, którzy byli i którzy dzięki niej chcieli utrwalić sobie wiadomości przekazane podczas szkolenia/

  @Krystian – Szkolenie/Prezentacja – 4h to za długo na prezentację a za krótko na szkolenie 🙂

 • mombip

  Jestem gorącym zwolennikiem udziału testerów na wszystkich etapach tworzenia aplikacji (no może nie wszystkich). I wydaje mi się, że z tym nikt nie polemizuje.
  Zależy mi na jednym, żeby nie robić z programistów bezmyślnych robotów do generowania kodu. Zwłaszcza w metodykach Agile od programistów spodziewa się umiejętności analitycznych i projektowych. Stąd, uważam że twory analityk-programista są nie tyle „ciekawe” co pożądane (o czym świadczy liczba ofert pracy na rynku dla programistów analityków).

 • streser

  Tak, w Agile nie tylko od programistów, ale od wszystkich oczekuje się znacznie więcej.

 • garys

  Będąc na szkoleniu odebrałam to ‚spojrzenie całościowe’ nie jako krytykę programistów. U mnie w pracy chłopaki (programiści) sami stwierdzili, że oni znają tylko swoje moduły, ponieważ system jest bardzo rozbudowany i trudno, żeby wymagało się od nich wiedzy o tych modułach tworzonych przez kolegów obok. Natomiast my (testerzy) jako że testujemy cały system, to wiedzę mamy nieporównywalnie większą. I wcale tu nie gloryfikuję testerów, po prostu stwierdzam fakt.

 • Dro

  Ja niestety nie miałam możliwość wziąć udziału w tym szkoleniu (odległość niestety zbyt duża – jestem z północy Polski).
  Choć przyznam, że jeżeli zorganizowane zostałoby ono np w Trójmieście z pewnością chętnie wzięłabym udział.
  (A może dało by się coś takiego zorganizować w Trójmieście? Byłaby okazja na przyjazd nad morze w sezonie 😉 )

  Ale zainteresował mnie bardzo inny punkt posta:
  „W przygotowaniu także warsztaty/szkolenie z Automatyzacji testów (“Od testera do inżyniera testów”), które skierowane jest do osób zajmujących się testowaniem (nie umiejących programować), które chciały by nauczyć się pisać testy automatyczne przy użyciu narzędzi open source.”

  Czy możesz uchylić bardziej rąbka tajemnicy?
  Jak planujesz to szkolenie? Opierając się jedynie na rejestrowaniu i odtwarzaniu testów? To chyba troszkę za mało prawda? Z drugiej strony do edycji skryptów (przynajmniej takiej podstawowej) chyba nie potrzeba szerokiej wiedzy w zakreseie programowania, czy może się mylę?

  Staram się się rowijać w tym co robię i lubię robić czyli testowaniu. Ostatnio przyglądam się nieco automatyzacji i zaczęłam się zastanawiać, czy jednak nie było błędnym moje przekonanie iż tester nie musi być programistą.
  Nie umiem programować (choć posiadam jakąś podstawową wiedzę) i zaczęłam się zastanawiać czy nie staną się dla mnie koniecznym etapem rozwoju jakieś dodatkowe studia z programowania…
  Co wogóle myślisz na taki temat tester_nie_programista (słowem tester bez umiejętności programistycznych)?

  A nowe szkolenie może gdzieś na północy Polski? 😉

  Sorki za odejście od tematu samego Agile.

 • streser

  @Dro: Odnośnie planowanego szkolenia/warsztatów – właśnie przygotowujemy trzydniowe (jak skończymy pracę nad materiałem to może się okazać, że czterodniowe) warsztaty z automatyzacji testów. Oczywiście samo capture-replay to za mało, niemniej jednak jest to dobry punkt startowy, w dalszej części szkolenia chcemy się skupić na optymalizacji nagranych testów a także pokazać jak używać narzędzi typu JUnit etc. a także jak skonfigurować środowisko do CI. Założenie jest takie, że przychodzą ludzie nie umiejący programować (lub umiejący bardzo słabo) ale z doświadczeniem testerskim – także nie musimy wykładać całej teorii związanej z klasami równoważności, warunkami brzegowymi etc.. Chcemy aby po szkoleniu każdy uczestnik potrafił samodzielnie skonfigurować środowisko do testów, nagrać i przetworzyć testy funkcjonalne (Selenium), pisać podstawowe testy jednostkowe. I tak jak pisałaś do przetwarzania, pisania i optymalizacji testów nie jest wymagana zaawansowana umiejętność programowania – tego w ciągu 3 czy 4 dni nie byli byśmy w stanie nikogo nauczyć – postaramy się przekazać tyle ile potrzeba by dobrze pisać testy, które odpalają się szybko i są łatwe w utrzymaniu. Ponadto to szkolenie będzie organizowane w kilku różnych wersjach – w zależności od technologii – pierwsze będzie w Javie, kolejne to PHP, Ruby i C#/.NET.

  Tester nie musi być programistą chociaż… Jeśli pracujesz w zespole Agile’owym to powinnaś umieć programować – przynajmniej w stopniu podstawowym. Polecam to nagranie – jest tam fragment o tym, że w zespole Agile nie ma podziału na testerów i programistów – najbardziej senior tester jest najbardziej junior programistą i na odwrót – najbardziej senior programista jest junior testerem, mówiłem także o tym podczas mojego szkolenia.

  Ale jeśli nawet nie widzisz siebie w roli inżyniera testów, to zawsze warto nauczyć się automatyzować chociażby po to by oszczędzić sobie wiele pracy.
  Co do studiów z programowania – jeśli już to polecam informatykę teoretyczną na jakiejś dobrej uczelni (niekoniecznie technicznej) – praktycznie nikt Cię programować nie nauczy, a porządny zastrzyk z teorii programowania, algorytmiki czy matematyki etc. jest dużo ważniejszy. (sam żadnych studiów nie skończyłem – może kiedyś… ale to co napisałem wynika z moich obserwacji kolegów z pracy, którym dużo łatwiej jest praktycznie programować, gdy mają ten potężny zasób wiedzy teoretycznej).

  Czy Warszawa to „północ Polski”? 😛 Pomyślimy i o tym by nad morze pojechać 🙂

 • Dro

  Mmmm… no to zapowiada się bardzo ciekawie 🙂 Po Twoim opisie przyznam, że jestem jeszcze bardziej zainteresowana tym szkoleniem. Więc pozostaje czekać na dokładniejsze informacje.
  Także mam nadzieję, że jak będziesz dysponował takowymi to będę mogła o nich przeczytać na blogu.

  Nagranie o Agile zapowiada się ciekawie, więc dzięki, chętnie się zapoznam. Co do samego programowania: pewne podstawy, szczególnie teoretyczne, może nie najsilniejsze, ale jakieś posiadam, tylko niestety… wiedza nieużywana wietrzeje… Zastanowię się nad tą radą odnośnie bardziej teoretycznych studiów.
  Tymczasem chyba troszkę przysiądę aby odświeżyć posiadaną wiedzą (przynajmniej to co z niej zostało 😉 ) i spróbować podejścia samodzielnego do podstaw programowania.
  Przy tej okazji znów spytam więc o opinię. Przyznam, że moje podejście do programowania będzie podstawowe, nie chcę być programistą, ale chcę być coraz lepszym testerem 😉 W którą technologię lepiej się zaangażować Java czy C#/.NET?
  Bo przyznam, że nie mogę się zdecydować, gdy rozważam znane mi za i przeciw obu. Jesteś w stanie coś podpowiedzieć ze swego doświadczenia? Tak z punktu widzenia pracy testera i automatyzacji.

  Warszawa to jeszcze nie północ Polski, ale to już bliżej niż Katowice lub Wrocław 😉 Ale o wyjeździe nad morze zachęcam by pomyśleć, połączyć przyjemne z pożytecznym … sezonu większość jeszcze przed nami, a w naszym regionie zdecydowanie nie cierpimy na nadmiar szkoleń i warsztatów z testowania, więc korzyść myślę obopólna 😉

 • streser

  Zapraszam na wspomniane warsztaty z automatyzacji testów.
  http://sqam.org/automatyzacja
  Powołajcie się na bloga to otrzymacie zniżkę.

1 Trackback or Pingback for this entry

Skomentuj