blog.testowka.pl

Kto chciałby być Scrum Masterem?

opublikowany przez 27, Wrz, 2012, w kategoriach Agile, Praca, Scrum, Zarządzanie

Rola Scrum Mastera jest kluczowa podczas wdrażania Agile w organizacji zwłaszcza, gdy to wdrożenie dopiero się rozpoczyna. Na czym polega rola Scrum Mastera?

Według najnowszej wersji Scrum Guide Scrum Master jest rolą managerską – warto tutaj zastanowić się nad znaczeniem słowa Manager. W języku polskim manager to osoba zarządzająca przedsiębiorstwem lub jego częścią, kierownik, dyrektor w języku angielskim a zwłaszcza w USA słowo to ma znacznie szersze znaczenie. Może odnosić się nie tylko do bezpośredniego zarządzania organizacją ale także do zarządzania procesami, sprawiania, że rzeczy się po prostu dzieją. Manager zwłaszcza w kontekście Agile pełni rolę typu servant leader (Andy pisał o tym jakiś czas temu), ma za zadanie usuwać wszelkie przeszkody stojące zespołowi na drodze do efektywnego wykonywania powierzonych mu zadań.

Scrum Master to także strażnik procesu. To do niego należy pilnowanie by wszystkie zasady Scrum były przestrzegane. Bardzo często podczas transformacji organizacji w kierunku Agile Scrum Master musi stanąć naprzeciw organizacji, która naturalnie broni się przed zmianą. Jest to niezwykle trudne – w wielu przypadkach, naprawdę dobrzy Scram Masterowie bywali nawet zwalniani z powodu tego, że nie zgadzali się na naginanie procesu i nie ustępowali presji.

Scrum Master poza zdolnościami managerskimi i szeroką wiedzą na temat procesu – Scrum powinien wykazywać się także specyficznymi zdolnościami interpersonalnymi. Umiejętność dostrzegania problemów oraz ich rozwiązywania są bardzo pożądane. Scrum Master ma także za zadanie „chronić” zespół przed zbyt dużymi naciskami z zewnątrz. Często obserwuje zwłaszcza w dużych organizacjach pewnego rodzaju parasole ochronne roztoczone nad zespołem przez Scrum Mastera, dzięki czemu zespół może efektywnie pracować nawet w bardzo niesprzyjającym, korporacyjnym środowisku. To na Scrum Masterze zatrzymują się wszelkie naciski i próby naginania procesu lub po prostu głupota.

Rola Scrum Mastera jest niezwykle trudna, a nawet ryzykowna. Jeśli chcesz być dobrym Scrum Masterem powinieneś liczyć się z tym, że ktoś może próbować się ciebie pozbyć. Organizacje bez względu na rozmiar mają tendencje do naturalnego oporu przeciw jakimkolwiek zmianom, naturalnymi są więc próby pozbycia się przyczyn zmian. Żeby być Scrum Masterem trzeba mieć więc odwagę (mieć jaja jak to mój znajomy mawia) by przeciwstawić się czasem całemu światu, a czasem nawet poświęcić własne dobro by coś ulepszyć.

A na zakończenie krótki filmik o tym jak powinien pracować dobry Scrum Master: Funny Scrum master


2 Comments for this entry

 • Seban

  Ja, chciałbym. Mam nadzieję, że bym się nadał.
  Co do tego rygorystycznego pilnowania czystości procesu scrumowego: czy nie powinno być tak, że jak któraś część procesu się nie sprawdza w organizacji to można coś zmienić? Tak by dostosować proces jak najlepiej do organizacji? Fakt, że pewnie wtedy „nasz scrum” ma coraz mnie wspólnego ze Scrumem, ale czy to nie jest właśnie agile?

 • streser

  Jeśli o ulepszanie procesu chodzi to ostatnio ktoś na grupie Agile Warsaw bardzo ładnie napisał, że żeby ulepszać proces to trzeba go najpierw mieć wdrożonego…
  Zgadzam się z tym w 100% – ulepszać, rozwijać, modyfikować – eksperymentować ze Scrumem – TAK, jak najbardziej, ale dopiero wtedy, gdy wszystkie zasady Scrum są regularnie przestrzegane i widzimy, że proces działa. I tak – to też jest podstawowa rola SM – sprawiać by efektywność zespołu cały czas rosła. Pierwszy krok do zwiększenia (a przede wszystkim zmierzenia) efektywności zespołu to poprawne wdrożenie Scrum.
  (Nie to, że jest to jedyny sposób. Pewnie jeszcze jakieś inne metody są – ta wiem, że działa i wiem jak działa dlatego możemy o tym podyskutować 🙂 )

Skomentuj