blog.testowka.pl

Jeśli twój manager nie pozwala na wdrożenie Agile…

opublikowany przez 18, Gru, 2012, w kategoriach Agile, Kanban, Scrum, XP, Zarządzanie

Wiele razy byłem pytany o to jak przekonać managerów albo zarząd do Agile. Odpowiedź jest prosta – jeśli nie wiesz jak to zrobić zatrudnij konsultanta – np. mnie. Jeśli management albo zarząd są negatywnie nastawieni do wdrożenia Agile to po co ich w ogóle do tego przekonywać? Wystarczy, że postąpisz zgodnie z powtarzaną wielokrotnie przeze mnie złotą zasadą: jeśli chcesz coś zmienić to zmień coś… Pierwszy krok żeby zmienić świat to zrobić pierwszy krok i coś zmienić.

Jeśli chodzi o samo wdrażanie zmian to istnieją co najmniej dwa podejścia, a przynajmniej te dwa lubię często przywoływać: Kaizen i  Keikaku. To drugie to podejście z góry zaplanowane („keikaku” znaczy po prostu „plan”), Kaizen to ciągłe wprowadzanie bardzo małych ulepszeń – takie trochę bardziej Agile. Bardziej skuteczne wydaje się być (przynajmniej z mojej perspektywy zewnętrznego Coacha) podejście z góry zaplanowane, a tak na prawdę chodzi o skalę samych zmian, która w tym podejściu jest po prostu większa. A tak na prawdę najlepiej sprawdzają się oba podejścia stosowane jednocześnie. Keikaku żeby wystartować i Kaizen żeby trwale kontynuować rozpoczęte zmiany, gdyż proces transformacji organizacji nie ma końca.

No dobrze a co z tymi nieszczęsnymi managerami? Jeśli przewidujecie z góry duży opór z ich strony i wręcz strach przed zmianą po prostu nie poruszajcie tego tematu. Organizację możecie zacząć zmieniać od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Bardzo podoba mi się zasłyszane na którejś konferencji stwierdzenie, że „łatwiej później prosić o wybaczenie niż za każdym razem błagać o zgodę”. Jeśli uda się coś poprawić to dobrze, jeśli nie to pewnie i tak nikt nie zauważy. A po jakimś czasie będziecie mogli postawić managerów i wszystkich innych oponentów zmian przed faktem dokonanym – „O popatrzcie to już gdzieś było – hmm, wygląda jak… Scrum?/Kanban?/XP?/TDD?/Whatever?”. Dużo łatwiej będzie Wam kogokolwiek przekonać jeśli pokażecie twarde dowody na to,  że to co proponujecie działa. To znaczy o ile to działa – bo przecież Agile nie jest do wszystkiego(?) i nie dla każdego(?)…


1 Comment for this entry

  • vigee

    Cytat: „Organizację możecie zacząć zmieniać od siebie i swojego najbliższego otoczenia”.
    Wprowadzając każdą zmianę czy to metodologię prowadzenia projektów czy inną zmianę w organizacji trzeba zacząć od siebie 🙂

    Zatrudnianie konsultanta, coucha czy branie pod uwagę inną formę (płatną) wspomagania procesu wdrażania nowych rozwiązań (no offence do Ciebie i twojej pracy) jest zagrywką psychologiczną. Wszelkie „zarządy” (szczególnie sporych) organizacji prędzej zaufają komuś komu zapłacili niż ludziom z własnych szeregów (nie ważne jak dobrze do danej roli są przygotowani i jakimi są specjalistami oraz jakie doświadczenie posiadają).

    Kiedyś zasłyszałem powiedzenie: Ze zmian cieszy się tylko dziecko z pełną pieluchą 🙂

Skomentuj