blog.testowka.pl

Skrzynka z narzędziami – dlaczego dobrzy developerzy zmieniają pracę?

opublikowany przez 29, Sty, 2013, w kategoriach Agile, Kanban, Scrum, XP

Nie istnieje jeden, sprawdzony i zawsze działający sposób na efektywne wytwarzanie oprogramowania. Jako praktycy, trenerzy, doradcy i konsultanci nie jesteśmy w stanie dać wam (sprzedać) czegoś co sprawi, że wasz proces będzie działał i przynosił oczekiwane efekty. Jedyne co możemy wam zaoferować to pomoc przy kreacji takiego procesu przez was – bo to wasz proces, a i to z pewnymi ograniczeniami. Jako zewnętrzni doradcy (nawet gdybyśmy byli u was na etacie było by tak samo, a nawet gorzej) nie możemy kazać wam czegoś zrobić, ba z pewnością nie chcieli byśmy niczego wam nakazywać i brać za to odpowiedzialności.

To co możemy dla was zrobić to przekazać wam nasze doświadczenia i opowiedzieć historie o tym jak jakieś narzędzia i techniki działały bądź nie w innych organizacjach, w innych zespołach. Może niektóre z nich zadziałają u was, może będą wymagały odpowiedniego dopasowania. To co jeszcze możemy zrobić to przekazać wam wiedzę na temat danych narzędzi i metod pracy. Będzie to pewnie w większości tak lekceważona i dyskryminowana wiedza teoretyczna. Ale czy wiedza, chociażby teoretyczna nie jest wartościowa?

Do poniższego artykułu zachęcił mnie wpis Sandro Mancuso zatytułowany „The best approach to software development”. Jak zapewne w nim przeczytacie nie ma jednego, najlepszego podejścia do wytwarzania oprogramowania. Natomiast jest wiele podejść, które sprawdziły się w określonym kontekście w wielu różnych projektach.

W takim razie wszelkiego rodzaju dogmatyzm na tym poziomie jest co najmniej niewskazany. Warto natomiast znać wiele technik/narzędzi chociażby takich jak TDD, BDD, ATDD, DDD, XP, Scrum, Kanban, Lean Startup, Gamification, i wiele innych. Warto mieć doświadczenie w używaniu tych narzędzi i dzięki temu wiedzieć, do jakich zadań wykorzystywać jakie narzędzia. Wielu dobrych programistów, których znam zmienia pracę dosyć często – raz na dwa lata. Zapytani dlaczego odpowiadają przeważnie, że pomimo tego, iż firmy w których pracują są na prawdę fajne to po pewnym czasie następuje wypalenie i nuda spowodowana pracą nad ograniczonym zbiorem produktów, według ograniczonych metod pracy i w ograniczonej liczbie technologii.

Wiele firm takich jak np. Google zauważyło ten problem i wręcz wymusza na swoich pracownikach zmianę projektu w którym pracują przynajmniej raz na dwa lata (przykład właśnie z Google). Dobrzy pracownicy są dobrzy przeważnie dlatego, że szybko się uczą i lubią się uczyć. Jest to coś co ich motywuje. Ale dobrzy pracownicy też łatwo się nudzą. Jeśli mają cały czas możliwość rozwoju i nauki to praca ich nie nudzi. Jeśli natomiast cały czas pracują w tym samym środowisku to z czasem motywacja spada choćby nie wiem jak wysokie były premie, jak fajni ludzie na około i jak fajne imprezy firmowe.

Dobrzy developerzy cały czas poszukują nowych narzędzi, doświadczeń i możliwości rozwoju i to właśnie te narzędzia i doświadczenie sprawiają, że są dobrzy.


1 Trackback or Pingback for this entry

Skomentuj