blog.testowka.pl

Ty nadal uczysz ludzi estymacji?

opublikowany przez 06, Maj, 2013, w kategoriach Agile, Scrum, Zarządzanie

Przyjaciel ostatnio widząc u mnie komplet kart do Planning Pokera oburzony zapytał: „Ty nadal uczysz ludzi estymacji?!” odpowiedziałem: „Nie – uczę ich rozmawiać ze sobą…„.

Właśnie tak! Estymacja nie polega na przypisywaniu wartości liczbowej (czy jakiejkolwiek innej) do danego user stories ale na merytorycznej dyskusji, podczas której ludzie, którzy mają wykonać dane zadanie mają okazję do tego by wspólnie dojść do tego co tak na prawdę jest problemem do rozwiązania, jakie mogą napotkać problemy oraz jak zminimalizować ryzyko. Przy okazji bardzo często okazuje się co dokładnie trzeba zrobić by dane zadanie mogło zostać wykonane.

Cała zabawa w Agile opiera się na minimalizacji ryzyka i niepewności przy jednocześnie zachowanej swobodzie w działaniu organizacji. Podczas gry w Planning Poker nie chodzi o to by w efekcie osiągnąć jakieś cyferki, które będzie można zaraportować Product Ownerowi albo nie daj Boże stakeholderom… Takie cyferki bywają przydatne i pozwalają na pewną predykcję tego jak dalej będzie toczyła się praca nad naszym produktem. Są one o tyle dobre, że Prawo Wielkich Liczb i statystyka nadają im wysokie prawdopodobieństwo prawdziwości w długim okresie czasu.

Niemniej jednak najważniejszą częścią gry w Planning Poker jest dyskusja nad wymaganiami pozwalająca na wymianę poglądów dotyczących tego co tak na prawdę trzeba zrobić w danym zadaniu. Wraz z wskroś-funkcjonalnością zespołu dyskusja ta pozwala wszystkim dobrze zrozumieć jak wiele pracy trzeba wykonać by ukończyć dane zadanie i jak najbardziej zoptymalizować pracę. Przy okazji członkowie zespołu wymieniają się wiedzę na temat budowanego produktu…

Kiedy grać w Planning Poker? Jak najczęściej – jest to świetny element Backlog Groomingu pozwalający na stwierdzenie czy mamy już wystarczająco dużo informacji na temat zadań, które będziemy wykonywać w najbliższym czasie. Jeśli nie udaje się osiągnąć zgodności w kartach lub mamy wątpliwości co do estymat to znaczy to, że prawdopodobnie potrzebujemy więcej informacji na temat danego itema.

Podsumowując – jeśli estymujesz po to by mieć na końcu cyferki to zapewne robisz to źle… Jeśli estymujesz i na końcu przypadkiem, obok dobrze zdefiniowanych wymagań masz jakieś cyferki, które komuś dają coś wartościowego to zapewne robisz to dobrze.


Skomentuj