blog.testowka.pl

Organizacja na diecie

opublikowany przez 10, Maj, 2013, w kategoriach Agile, Scrum

Ci, którzy mnie znają zapewne potwierdzą, że nie wyglądam jak znawca dietetyki, a już na pewno nie taki, który stosował by te metody na sobie. To, że może nie wyglądam wcale nie znaczy, że nigdy żadnej diety nie próbowałem. Skutki były różne. Czasem udało się schudnąć nawet kilkanaście kilo w przeciągu kilku tygodniu, czasem trochę mniej ale przeważnie po zakończeniu diety waga wracała do stanu zbliżonego do poprzedniego (a czasem nawet gorzej). Jako, że moja dociekliwa natura oraz wrodzona upartość nie pozwalały mi na pozostawienie tego tematu bez przynajmniej dogłębnej analizy przyczyn moich dietetycznych niepowodzeń.

Podszedłem do problemu w sposób podobny do tego jak podchodzę do problemów organizacji, w których przeprowadzamy transformacje Agile’owe.

Krok pierwszy: zrozumieć jak działa mój organizm? Pomijając szczegóły i to jak działa wątroba, układ trawienny i inne ważne narządy warto skupić się na mózgu – tak na prawdę to od niego wszystko zależy. To mózg, świadomie a także podświadomie steruje naszym metabolizmem.

Krok drugi: wyznaczyć cel! Po zasięgnięciu wiedzy oraz na podstawie wcześniejszych doświadczeń wiedziałem już, że zrzucenie kilku kilogramów nie jest celem samym w sobie. To stanowczo za mało. Wtedy nagle przyszło olśnienie – Celem diety nie jest odchudzanie! Celem diety jest zmiana nawyków żywieniowych! Dokładnie tak – skoro to właśnie mózg jest głównym ośrodkiem sterującym naszym organizmem i mającym wpływ na chudnięcie i tycie, oraz robi to w sposób nieświadomy wystarczy wykształcić inne, równie nieświadome nawyki, które będą pozwalały na sterowanie procesem chudnięcia.

Dieta w tym przypadku była zawsze tylko narzędziem, narzędziem narzucającym pewne zdrowe zasady żywieniowe, które pozwalały na zrzucanie zbędnych kilogramów. Niestety, jak tylko narzędzie przestawało być używane wszystko szybciej lub wolniej wracało do stanu poprzedniego.

Podobnie jest z transformacjami organizacji w Agile. Celem takiej transformacji nigdy nie jest (nie powinno być!) wdrożenie Scrum, Kanban czy innego popularnego narzędzia. To celem wdrożenia pewnych narzędzi jest zmiana nawyków, sposobu myślenia i działania całej organizacji. Scrum jest tylko narzędziem – podobnie jak dieta. Jego stosowanie nie zagwarantuje osiągnięcia zwinności organizacji. Oczywiście czasem mniej lub bardziej przypadkiem wdrożenie Scrum i stopniowe wywieranie pewnej presji na otoczenie poprzez wdrożone artefakty, reguły i transparentność powodują sukcesywne zmiany nawyków organizacji. To jest właśnie główny powód tego dlaczego Scrum działa! Dlatego tak ważne jest restrykcyjne przestrzeganie wszystkich zasad narzucanych przez daną metodykę. Podobnie jak na diecie – przestrzeganie wszystkich zaleceń daje znacznie lepsze efekty niż przestrzeganie tylko niektórych. Oczywiście nie znaczy to, że stosowanie tylko poszczególnych elementów naszej „diety” nie da żadnych efektów. Należy jedynie uważać i pamiętać o tym, że nie przestrzeganie wszystkich zaleceń diety może też skończyć się bardzo niedobrze, gdy na przykład nie dostarczamy organizmowi wszystkich wymaganych składników żywieniowych.

Niestety tak jak wiele podejść do odchudzania przy stosowaniu różnych diet kończy się porażką, tak samo wiele wdrożeń Scrum i innych zwinnych narzędzi oraz metod często bywa nieskuteczne. To co możemy zrobić to minimalizacja ryzyka niepowodzeń dokonywana między innymi poprzez zwiększanie świadomości dotyczącej tego jaki jest prawdziwy cel wdrożenia danej metody i z czym to się wiąże. Zanim zdecydujecie się na „odchudzanie” organizacji czy też samego siebie warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy jestem gotowy na zmianę nawyków i zachowań?
  • Czy moje otoczenie pozwoli mi na utrzymanie tego stanu i co mogę z tym zrobić?
  • Czy jestem świadom tego, że na około będzie mnie atakowało mnóstwo pokus, którym będę musiał się oprzeć?
  • Czy zgadzam się na to by efekty moich działań były widoczne dopiero po jakimś czasie – i czy ogólnie jest to akceptowalne?
  • Czy wiem jak na prawdę działają metody, które zamierzam zastosować, czy mam doświadczenie w ich stosowaniu lub dostęp do ekspertów, którzy mnie wspomogą?
  • I najważniejsze czy jestem świadom tego, że popełnię wiele błędów po drodze do celu, oraz że moje plany mogą z różnych względów zakończyć się niepowodzeniem?

Pamiętajcie narzędzia takie jak Scrum czy Kanban to tylko narzędzia! Samo ich używanie daje wiele pozytywnych efektów, niestety nie zawsze długotrwałych. Aby faktycznie stać się Agile potrzebna jest zmiana sposobu myślenia i co za tym idzie działania. Wspomniane metody podobnie jak diety mogą pomóc, gdyż są zbiorem empirycznie dobranych względnie uniwersalnych zasad, które w większości przypadków działają. Teraz zapewne, wielu z was pomyślało – „Wspomniałeś, że przeważnie działają, ja właśnie jestem przykładem tych wyjątkowych przypadków, w których diety i te metody nie działają” – nie, nie jesteś, mamy tendencję do postrzegania swojej sytuacji jako wyjątkowej, nie zdając sobie sprawy z tego, że nawet statystyka zaprzecza naszej wyjątkowości. Jeśli nie cierpisz na jakąś mniej lub bardziej poważną chorobę to najprawdopodobniej robisz coś nie tak, lub nie zdajesz sobie sprawy z celów stosowania pewnych narzędzi i wiążących się z tym konsekwencji. Nasze organizmy podobnie jak wszelkiego rodzaju organizacje na pewnym generalnym poziomie działają praktycznie tak samo, dlatego możliwe jest stosowanie pewnych uniwersalnych metod – co z tego stosowania wyniknie i co jeszcze jest potrzebne by te metody działały to oczywiście kwestia indywidualna, tak samo jak i metoda wdrożenia metody czy też wdrażania diety dla każdego będzie inna i zależna od kontekstu. Dobry dietetyk może czasem pomóc zwłaszcza, że patrząc z boku ma zupełnie inną, przede wszystkim obiektywną perspektywę.

Powodzenia! W odchudzaniu i nabieraniu zwinności – zarówno osobistej jak i organizacyjnej!


1 Comment for this entry

  • brilliance auto body canton ma

    My spouse and i still cannot quite believe that I could often be one of those studying the important tips found on your site. My family and I are sincerely thankful for your generosity and for providing me the chance to pursue my own chosen career path. Thanks for the important information I obtained from your web site.

1 Trackback or Pingback for this entry

Skomentuj