blog.testowka.pl

Czemu ludzie nie czytają?

opublikowany przez 09, Lip, 2013, w kategoriach Agile, książki, Programowanie, Zarządzanie

Przez ostatnich kilka lat miałem do czynienia z wieloma zespołami developerskimi. Niektóre z nich radziły sobie z często nieprzychylną rzeczywistością pracy w IT lepiej niż inne.

Gdy pracuję z zespołami, czy to w formie coachingu i mentoringu organizacyjnego  czy szkoleń to oprócz codziennej pracy, ćwiczeń i warsztatów zasilam ich zawsze pokaźną wiedzą linków do artykułów i nagrań które wiem, że mogą być pomocne w ich pracy. Często czas, który mogę poświęcić zespołom jest zbyt krótki, bym sam przekazywał im wszystko to co w tych artykułach i nagraniach jest zaprezentowane. Poza tym nawet jeśli ten czas już mamy to szkoda go marnować na rzeczy, które można z łatwością samemu przeczytać i zrozumieć – warto skupić się na tym co faktycznie jest problematyczne i jednocześnie charakterystyczne dla danego zespołu, na tym do czego rozwiązań nie znajdzie się w standardowych książkach i na blogach. Oprócz artykułów przesyłam też często fragmenty książek (tylko odrobinę spiracone)…

Od jakiegoś czasu wszyscy uczestnicy moich szkoleń dostają też darmowy dostęp do mojej książki (dzięki temu nie muszę już wielu tematów omawiać – wystarczy, że powiem, że tam to jest).

Przez ostatnich kilka miesięcy zdarzyło mi się przeprowadzić w sumie około dziesięciu warsztatów z Legacy Code Retreat z różnymi zespołami. Potrzeba takich warsztatów wynikała głównie z tego, że uczestnicy na co dzień pracowali właśnie z Legacy Code.

Praktycznie za każdym razem zadawałem pytanie, o to skąd uczestnicy czerpią wiedzę na temat tego jak pracować z takim kodem i jak go poprawiać. Odpowiedzi były co najmniej niepokojące – przeważnie było to „znikąd”.  Około 100 developerów (czyli większość pytanych) z kilku firm  walczy od kilku lat z kupą badziewnego kodu ,ale nie robi nic lub prawie nic by rozwijać się w kierunku tego jak sobie z takim problemem poradzić. Zapytałem czy czytali jakieś książki na ten temat – tylko kilka osób na sto czytało na przykład „Working Effectively with Legacy Code” (Michael Feathers). Kilka innych osób również słyszało, że książki takie jak wspomniana istnieją ale… nie mieli czasu by je przeczytać – nie mieli czasu bo ciągle muszą walczyć z gaszeniem pożarów i pracą z badziewnym kodem.

Przeczytanie wspomnianej książki i sumienne przerobienie na prawdziwym kodzie (swoim własnym najlepiej) zalecanych tam sposobów pracy z Legacy Code pozwoliłoby z pewnością na wyjście ze stanu ciągłego gaszenia pożarów i biegania z pustymi taczkami. Oczywiście potrzeba by było czasu aby to osiągnąć, ale metody wspomniane przez Michaela są wręcz skierowane do tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrzymanie rozwoju produktu po to by poprawiać jego jakość.

Jurgen Appelo od dłuższego już czasu na swoim blogu pomiędzy merytorycznymi wpisami publikuje listy subiektywnie najlepszych książek w różnych kategoriach. Listy powstały między innymi na bazie tego co Jurgen przeczytał. Jego książka „Management 3.0” jest niczym innym jak zbiorem najbardziej trafnych i praktycznych teorii zawartych w setkach innych książek. Jurgen te książki przeczytał, następnie sprawdził najbardziej obiecujące teorie w praktyce po czy stworzył, a w zasadzie zebrał zbiór praktyk nazywanych obecnie jako Management 3.0.

Internet jest praktycznie nieograniczonym źródłem wiedzy na prawie wszystkie tematy. Wystarczy tylko po tą wiedzę sięgnąć. Nie potrzeba żadnych szkoleń i warsztatów.

Przyznam się szczerze, że od kilku lat prowadzę szkolenia ale sam nie byłem na żadnym szkoleniu nigdy. Tzn. nie po to by się na nim czegoś specjalnego dowiedzieć czy nauczyć – czasem zdarzało mi się uczestniczyć w szkoleniach moich znajomych trenerów by podejrzeć jak oni to robią i dać im jakiś feedback. Może czasem przy okazji udało mi się podchwycić jakieś ciekawe tricki szkoleniowe. Ale wiedzę merytoryczną zdobywałem głównie z książek, artykułów, konferencji i nagrań. Oczywiście ta wiedza to za mało by uczyć innych – potrzeba było jeszcze wielu tysięcy godzin praktyki i prób (często nieudanych) stosowania zdobytej wiedzy w realnym świecie i prawdziwej pracy.

To nie jest tak, że szkolenia nie są potrzebne w ogóle. Ja zawsze staram się, by moje szkolenia pomogły uczestnikom rozpocząć samorozwój. Tak na przykład przygotowując warsztaty z automatyzacji testów zdaliśmy sobie sprawę, że największym problemem, gdy sami się tego uczyliśmy kilka lat wcześniej było przekroczenie pewnej wysokiej bariery wejścia jaką było na przykład postawienie działającego środowiska do testów, czy też opanowanie podstaw programowania obiektowego.

Jeśli ktoś to dobrze wytłumaczy i przerobi się kilka przykładów to staje się to banalne, a dalsza nauka jest już przyjemnością i wynika głównie z praktyki bo powyższe podstawy wystarczają by zacząć praktycznie pisać testy automatyczne. Tak oto stworzyliśmy trzydniowe warsztaty podczas których stosujemy metody przyspieszonego uczenia i stawiamy duży nacisk na praktykę. Oferujemy też drugi stopień warsztatów dla tych, którzy potrzebują przeskoczyć kolejne poprzeczki.

Waszą Drodzy Czytelnicy niewątpliwą i godną podziwu zaletą jest to, że w ogóle czytacie cokolwiek – bo przecież czytacie chociażby tego bloga. Pytanie czy Wasi koledzy i koleżanki z pracy również to (albo cokolwiek innego w tej tematyce) czytają. Proponuje byście ich zapytali czy czytają, co czytają i dlaczego nie czytają?

Być może czytacie bo w waszym środowisku się po prostu czyta – tzn wszyscy wokół Was czytają i dlatego czytacie. Być może w powietrzu wokół Was da się wyczuć zapach ciągłej potrzeby rozwoju i nauki.

A może jesteście jedynie odosobnionymi, czytającymi  i pragnącymi rozwoju jednostkami w tłumie ludzi, którzy po prostu przychodzą na 8 godzin do pracy by odsiedzieć swoje i zarobić na chleb.

Jeśli należycie do tej drugiej grupy, to proponuje byście spróbowali zachęcić, czy też zarazić innych wokół was wirusem powodującym głód wiedzy i ciągłego rozwoju. Jeśli się to Wam nie uda to… dla własnego dobra lepiej zmieńcie pracę…

Z moich obserwacji wynika, że jednym z głównych problemów organizacji IT w obecnym świecie są ludzie, którzy z różnych powodów zaprzestali się rozwijać. Podzielił bym ich na dwie grupy: pierwsza to Ci, którzy w ogóle nie wiedzą, że jakikolwiek rozwój jest możliwy i potrzebny, a druga to tacy, którzy zrobili już (za)szybką karierę i wydaje im się, że wiedza, którą posiadają jest już wystarczająca i nie więcej nie potrzebują.

Mi osobiście wydaje się, że rozwijać się trzeba zawsze – jeśli przestajemy się rozwijać to nasze życie przestaje mieć sens. A jak jest z Wami?


5 Comments for this entry

 • Balcer

  I w braku ciągłego rozwoju jest pies szczęśliwego życia pogrzebany. W moim już niekrótkim życiu (właśnie przeżyłem wodza Hermana, wojującego z Tyberiuszem) widzę etapy intensywnego czytania i rozleniwienia. Polecam czytać, i to coś z kluczowej dziedziny, zamiast trenować mózg w zapominaniu masy zbędnych danych, które wrzucamy do głowy oglądając wszystko co nadają w TV. Uwstecznić się także można przeglądając bez celu portale marnotematyczne, dbające o zatrzymanie w rozwoju odbiorców na poziomie nastolatka … zamist dbać o ich rozwój.

  Jeszcze dodam, że czytanie poprzez działanie na wyobraźnię oraz konieczność pozostawania w skupieniu (choćby do przerzucania kartek) trenuje nasze szare smartfoniki. Natomiast siedzienie przed TV, poprzez bierne zapychanie głównych zmysłów przekazem, skutkuje zwiększeniem prawdopodobieńtwa zachorowania na chorobę Alzheimera … ale o tym w TV przecież nie powiedzą 😉

 • anna cv szablony team

  Ludzie nie czytają, ponieważ nastały czasy wygody. Wiedza pojawia się na jedynym kliknięciem. Książki leżą w kurzu i czekają.

 • anna cv szablony team

  Ludzie nie czytają, ponieważ nastały czasy wygody. Wiedza pojawia się na jedynym kliknięciem. Książki leżą w kurzu i czekają.Ludzie nie czytają, ponieważ nastały czasy wygody. Wiedza pojawia się na jedynym kliknięciem. Książki leżą w kurzu i czekają.

 • Willa

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
  Cheers!

 • musica de los 80 en ingles

  One should carefully consider and decide the price variation for a nuclear family and also for a joint family for whom
  a flexible budget can be kept. If you are unsure whether to take advantage of Huntsville AL rental homes, you
  also have to consider that, if you would be renting a house, you
  do not have to break your back mowing the lawn nor do you
  have to worry about the cracks and holes on your walls.
  It will be valid for twelve months from the date it is made.

Skomentuj