blog.testowka.pl

Źle się dzieje w państwie naszym…

opublikowany przez 23, Wrz, 2013, w kategoriach Agile, Zarządzanie

zielona-wyspa

Tak sobie przeglądam dosyć regularnie różne blogi i artykułu na temat współczesnego zarządzania, Agile, Scrum, Lean i innych metod. W zasadzie tylko pod tymi tworzonymi przez polskich autorów po polsku znajduję komentarze, w których czytelnicy w ogóle poddają w wątpliwość to czy Agile w ogóle działa. Nie – nie pisze tutaj o ostatnich dyskusjach pod poprzednimi wpisami, a przynajmniej nie tylko o tym. Ta tendencja jest znacznie szersza.

Niekończące się kłótnie o to, czy Agile jest lepszy od Waterfall i na odwrót zaczynają być domeną wielu rodzimych konferencji (na przykład zeszłoroczny TestWarez) – głównie tych po polsku. Tam gdzie przemawiają obcojęzyczni prelegenci mało kto wdaje się w polemikę. Nie wiem – może wstydzą się, że nie znają języka. A skoro nie znają języka to pewnie nie czytają tego co się na świecie pisze. W sumie gdyby czytali to pewnie by nie polemizowali z rzeczywistością.

Na całym świecie Agile powoli przestaje kogokolwiek zaskakiwać. Ba! Niektórzy twierdzą, że powoli Agile przechodzi do lamusa, że są już lepsze metody, nurty w zarządzaniu. A u nas? U nas o Agile albo nie słyszeli, albo mówią, że Agile to Yeti – ktoś to podobno widział. U nas (nie tylko u nas, ale tu też) używają słów takich jak Agile albo Scrum do opisania rzeczy, które z tymi pojęciami mają niewiele wspólnego. Cóż to trochę boli – ale nie ma co narzekać – pracujemy nad zmianą tego stanu rzeczy. Na szczęście są wśród nas ludzie, którzy się spotykają po to, by zdobyć wiedzę, wymienić się nią a nie bezsensownie kłócić.

Agile nie jest jak Yeti (jak niektórzy próbują przekonywać). Agile działa! Oczywiście, zawsze znajdą się przykłady, gdzie Waterfall działa. Bo Waterfall działa!

Ja nie rozumiem tylko jednego – skoro Waterfall tak dobrze działa, to czemu wiele różnych badań (jak chociażby wspomniany ostatnio Chaos Report) pokazuje, że Agile działa lepiej.

STOP! Takie dyskusje, o tym czy Agile, czy Waterfall jest lepszy nie mają sensu!

Drodzy czytelnicy, jeśli macie problemy z tym, że piszę o Agile jako o czymś co działa i jest powszechnie stosowane to… hmm… to czytajcie uważnie to co piszę, zadawajcie pytania, dyskutujcie – na przykład na facebooku albo twitterze, albo w komentarzach.  Z chęcią na nie odpowiem, po polsku i za darmo! Przy okazji może sam się czegoś od Was nauczę!  Może dzięki temu dyskusje o tym „czy Agile działa?” przerodzą się w dyskusje o tym „jak sprawić by osiągnąć jeszcze więcej – nie ważne czy za pomocą Agile czy Waterfall czy jeszcze czegoś innego?”.

Może takie negatywne i zacofane postrzeganie naszej szarej rzeczywistości wynika z tego jak ogólnie wygląda IT w naszym kraju. Przeważająca większość firm IT w Polsce to firmy zagraniczne, które tutaj znalazły sobie „tańszą” i często lepszą siłę roboczą. Wśród pozostałych znajdziemy w większości albo firmy robiące software dla sektora publicznego, albo polskie firmy outsourcujące developerów „na zachód”. Trochę to układ niewolniczo-feudalny, jak by się nad tym głębiej zastanowić. I fakt w wielu przypadkach pod szyldem „Agile” albo „Scrum” panowie tychże niewolników próbują przemycić kolejne metody wyzysku białych murzynów. Nie dajcie się bez walki! Wiedza o tym czym naprawdę jest Agile jest Waszą bronią :-).


2 Comments for this entry

 • Dawid

  ‚STOP! Takie dyskusje, o tym czy Agile, czy Waterfall jest lepszy nie mają sensu!’

  Brzmi to trochę jak ‚Słowacki wielkim poetą był’.

  Jeśli nie można już nawet dyskutować o metodykach prowadzenia projektów IT to faktycznie źle się dzieje w naszym kraju.

  Nie można wszystkich narzucać swpojego punktu widzenia. Jeśli są ludzie wątpiący w przewagę Agile nad Waterfall to to trzeba ich przekonać. Jeśli jesteś tak bardzo przekonany o wyższości Agile to zapewne znajdziesz wiele argumentów, które pozwolą ci przekonać każdego.
  Ja widzę dwa różne problemy:
  1. Czy Agile jest lepszy z punktu widzenia PM – pewnie tak.
  2. Steering Commitee projektu w dużej firmie zwykle chce znać zakres projektu, czas trwania i budżet jako podstawę do wyłożenia pięniędzy.

  Śmiem twierdzić, że konferencje o wyższości Agile nad Waterfall mają na celu głównie przekonanie i budowanie świadomości tych drugich.

 • Martin

  Zgadzam się z przedmówcą. Fanatycy Agile mają duży problem z pluralizmem, o czym świadczy nawet ten artykuł.

  Od ponad 8 lat tworzę systemy metodą Waterfall i wszystkie są zakończone spektakularnym sukcesem. Wyznawcy Agile powtarzają jeden po drugim te same teksty na temat badań. To tak jakby zapytać w klubie Platformy Obywatelskiej, która partia ma najwyższe poparcie społeczne oraz najlepiej rządzi.

  Równie dobrze można znaleźć w internecie badania na temat dobroczynnego wpływu marihuany na zdrowie.

Skomentuj