blog.testowka.pl

ALE 2013 – retrofleksje

opublikowany przez 08, Paź, 2013, w kategoriach Agile, Zarządzanie

ALE-glass-bigMniej więcej miesiąc temu miałem przyjemność uczestniczyć w trzeciej już edycji un-konferencji Agile Lean Europe 2013 – tym razem w Bukareszcie. ALE un-conference to jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń jakie kiedykolwiek widziałem. Ale od początku…

Moja przygoda z ALE Network zaczęła się w 2011 roku jeszcze przed pierwszą konferencją oznaczoną zmodyfikowanym logotypem Uni Europejskiej (patrz powyżej). Pierwszy raz o ALE usłyszałem na konferencji Agile Central Europe 2011, gdzie podczas jednej z sesji open space Jurgen Apello rzucił temat integracji lokalnych społeczności w całej Europie. Właśnie tam rozważana była też idea zorganizowania pierwszej un-konferencji. Pomysł tak bardzo mi się spodobał, że gdy tylko znane były termin i miejsce (koniec sierpnia 2011, Berlin) od razu się zarejestrowałem.

Czym un-konferencja różni się od konferencji?

Normalne konferencje mają zazwyczaj z góry określony program i są organizowane przez konkretne organizacji lub firmy specjalizujące się w organizacji tego typu wydarzeń i z reguły zarabiające na tym. Un-konferencje w tym ALE są organizowane przez społeczność. W przypadku ALE oczywiście mowa o społeczności Agile i Lean.

Program un-konferencji nie jest zazwyczaj w całości z góry ustalony – wiele miejsca pozostawione jest na sesje open space i luźne dyskusje. Często zdarza się też, że program jest zmieniany w oparciu o feedback od uczestników. W przypadku ALE oprócz „tradycyjnego” formatu un-konferencji i zazwyczaj kilku krótkich ścieżek z prezentacjami wokół całego wydarzenia organizowane jest wiele różnych aktywności.

Rzeczy, których nie znajdziecie nigdzie indziej

Kids and Spouse program – jednym z pierwszych pomysłów wokół organizacji pierwszej un-konferencji ALE w 2011 roku było przygotowanie specjalnego programu dla dzieci i partnerów uczestników konferencji (warto dodać, że zupełnie bezpłatnego). Co się dzieje podczas takiego programu? To naprawdę trzeba po prostu zobaczyć – poniżej jeden z efektów współpracy z dzieciakami:

Wolontariusze – ALE Un-conference jest w całości organizowana przez wolontariuszy. Swoje siły łączą tutaj zarówno praktycy i aktywiści ze świata Agile i Lean, jak również lokalne społeczności i środowiska uniwesyteckie.

Kolacja z „nieznajomymi” – jednym z pomysłów na integracje uczestników jest kolacja z nieznajomymi. Organizatorzy dbają o to by zarezerwować pojedyncze stoliki w wielu różnych restauracjach w okolicy po to, by uczestnicy mogli się samo-zorganizować przy ich wyborze, tak aby zjeść kolacje z jak największą ilością osób, których się wcześniej nie znało. Uwierzcie mi na słowo – to niesamowite jak wiele ciekawych historii można usłyszeć od „nieznajomych” i jak łatwo w ten sposób zyskać nowych przyjaciół.

Niesamowicie aktywna społeczność – ALE to przede wszystkim ludzie. Ale nie do końca zwyczajni ludzie. Większość z nas to pasjonaci, którzy uwielbiają dzielić się swoim doświadczeniem i przemyśleniami z innymi.

Za każdym razem inne miejsce i inni organizatorzy – co roku konferencja odbywa się w innym mieście i w innym kraju. Zmieniają się też organizatorzy (przeważnie prawie wszyscy). Oczywiście doświadczenia z organizacji poprzednich edycji są przekazywane nowym osobom. Do tej pory ALE odbywało się kolejno w Berlinie, Barcelonie i Bukareszcie.

Non-profit – całe wydarzenie organizowane jest na zasadach non-profit. Dochód z biletów (a w zasadzie to co zostanie po opłaceniu kosztów) jest przekazywany na cele charytatywne.

Organizatorzy i prelegenci również płacą za bilety – w większości przypadków wstęp na tradycyjne konferencje jest dla organizatorów i prelegentów oczywiście bezpłatny. W wielu przypadkach płaci się prelegentom za wystąpienia (często niemałe pieniądze). W przypadku ALE wszyscy za bilety płacą tyle samo – prezentacje i prelegenci nie są główną atrakcją tego wydarzenia. Liczy się przede wszystkim społeczność, wiedza i doświadczenie każdego uczestnika z osobna. Tutaj wszyscy są równi.

Lokalne społeczności – ALE Network to nie tylko coroczna konferencja. Wokół ALE dzieje się wiele ciekawych wydarzeń organizowanych ogólnie przez ALE Network, a także przez lokalne społeczności. W Krakowie działa na przykład społeczność ALE Kraków która organizuje cykliczne spotkania i prelekcje.

ALE 2013

W tym roku ALE Un-conference odbyło się po raz trzeci. Miałem przyjemność uczestniczyć również w pierwszej edycji w Berlinie. Wszelkie moje oczekiwania co do tego wydarzenia zostały (ponownie) spełnione – powiedział bym, że nawet znacznie ponad wymiar. To niesamowite jak wiele inspiracji można czerpać ze „zwykłych” rozmów z innymi mniej lub bardziej doświadczonymi ludźmi. Nie ma sensu rozpisywać się o prezentacjach, prelegentach czy poszczególnych tematach poruszanych podczas rozmów. W tym po prostu trzeba wziąć udział, to trzeba poczuć na własnej skórze.

ALE 2014

A jeśli już mowa o udziale w tego typu wydarzeniach postanowiliśmy połączyć nasze siły z Tomkiem Wykowskim i zgłosić Kraków jako kandydata na miasto, w którym powinna odbyć się un-konferencja ALE w 2014 roku.

Jeśli chcecie pomóc przy organizacji napiszcie mi maila – przyda się każda pomoc. To co możecie zrobić już teraz to zagłosować na naszą propozycję organizacji ALE 2014 w Krakowie.


1 Comment for this entry

1 Trackback or Pingback for this entry

Skomentuj