blog.testowka.pl

Czym jest Agile Coaching

opublikowany przez 01, Gru, 2013, w kategoriach Agile, Coaching, Scrum, Zarządzanie

coaching

Pisałem jakiś czas temu o tym jak bardzo potrzebujecie Agile Coacha ale w zasadzie nigdy nie wytłumaczyłem czym Agile Coaching tak właściwie jest? Zakres Coachingu Agile dobrze obrazuje powyższy obrazek. Agile Coaching składa się z (co najmniej) pięciu elementów składowych.

Przede wszystkim Agile Coaching nie jest tym samym czym Coaching. Chociaż Coaching jest jednym z narzędzi często stosowanych przez Agile Coacha.

Po pierwsze Mentoring. Agile Coach służy zespołowi/organizacji całym swoim doświadczeniem. Daje przykład, udziela rad, często też uczy jak osiągnąć mistrzostwo. Bardzo istotne jest tutaj doświadczenie Agile Coacha, które nie powinno ograniczać się tylko do pojedynczych metod – jak na przykład Scrum. Coach powinien posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie, gdyż celem Coachingu Agile niekoniecznie musi być wdrożenie Scrum czy Kanban – coaching taki ma przede wszystkim za zadanie poprawić efektywność wytwarzania oprogramowania i funkcjonowania organizacji. Częścią mentoringu jest oczywiście doradztwo.

Po drugie Trening. Agile Coach jest trenerem – szkoli zespół i organizacje. Dlatego bardzo istotna jest nie tylko wiedza Agile Coacha ale także umiejętność jej przekazywania. Docelowo Agile Coach chce doprowadzić do sytuacji, w której zespół staje się samodzielny i nie potrzebuje jego dalszej pomocy.

Po trzecie Facylitacja czyli wpływanie na efektywność pracy danej grupy. Zadaniem Agile Coacha jest między innymi usuwanie wszelkich przeszkód, które stoją na drodze zespołu i przeszkadzają w efektywnym dostarczaniu wartości. Facylitator nie musi być merytorycznie zaangażowany w pracę zespołu, wręcz nawet dobrze jeśli potrafi zachować obiektywność i neutralność zwłaszcza w kontekście rozwiązywania sporów. W skrócie Agile Coach w roli facylitatora odpowiedzialny jest za to, by dany proces działał.

Po czwarte Coaching. Coaching to proces mający na celu jak najlepsze wykorzystanie potencjału jakim dysponuje klient (zespół, organizacja). Coaching opiera się na wielu różnych zasadach i założeniach. Coach nie doradza, nie szkoli, nie zarządza – rolą tradycyjnego coacha jest wydobywanie informacji od klienta i pomoc w jak najlepszym zrozumieniu tych informacji, oraz następnie odpowiednim wykorzystaniu ich. Coaching stanowi nieodzowną pomoc podczas wyznaczania celów (dla poszczególnych osób, zespołu i organizacji), a także pozwala na odpowiednie wybranie drogi prowadzącej do osiągnięcia tychże celów, oraz pomaga podczas jej przemierzania. Coaching to proces – narzędzie, które z pewnością zasługuje na bardziej dogłębne opisanie w kolejnych notkach.

I na końcu Management. Jak pisałem w „Mitach i Problemach w Agile” zarządzanie wcale nie musi oznaczać mówienia ludziom co mają robić. Agile Coach zarządza procesem. Powinien też mieć odpowiednie umocowanie w organizacji pozwalające na pracę nad efektywnością stosowanych metod. Często też, organizacje, które zwracają się o pomoc do Agile Coacha pogrążone są w chaosie – w takich sytuacjach, twarde zarządzanie – często w stylu command and control jest najbardziej skuteczne podczas prac porządkujących chaos.

Najtrudniejsze w roli Agile Coacha moim zdaniem nie jest samo zdobycie kompetencji w każdym z wymienionych powyżej zakresów (chociaż do łatwych to nie należy). Znacznie trudniejsze jest odpowiednie „zmienianie kapeluszy” i trafne wcielanie się w każdą w z powyższych ról w zależności od zaistniałej sytuacji. Nieumiejętne wymieszanie powyższych taktyk może mieć bardzo negatywne skutki zarówno dla organizacji, zespołu i coachowanych jak i dla samego Agile Coacha.

Bardzo istotne jest to, że Agile Coach nie jest nigdy częścią grupy, która jest coachowana. Dzięki takiemu podejściu zachowywany jest odpowiedni dystans i obiektywność w ocenie stanu procesu i organizacji. Jeszcze lepsze efekty możemy osiągnąć, gdy Agile Coach nie jest częścią danej organizacji – wtedy jego perspektywa jest już zupełnie niezależna i obiektywna, a dostarczane dzięki temu informacje zwrotne mają jeszcze większą wartość dla całej organizacji.


2 Comments for this entry

 • Maciek

  Fajny blogpost 🙂

  Osobiscie zamiast „management” uzylbym slowa lidership rozumianego jako narzedzie rozwoju grupy. Wyrzucilbym tez facylitacje (ktorej moim zdaniem w agile nie ma wcale tak duzo) na rzecz wlasnie rozwoju grupy/zespolu.

  pozdr 🙂
  Maciek

 • Krzysiek

  Wynika z tego, że Agile Coach musi mieć naprawdę wysokie i różnorodne kwalifikacje.

2 Trackbacks / Pingbacks for this entry

Skomentuj