blog.testowka.pl

Podsumowanie 2013 roku

opublikowany przez 30, Gru, 2013, w kategoriach Praca

Rok 2013 dobiega końca więc pora na krótkie podsumowanie i refleksję nad tym co w tym roku udało mi się osiągnąć i czym myślę że warto się pochwalić. Podsumowanie podzieliłem na kilka kategorii.

Rok 2013 w liczbach

 • 324 uczestników moich szkoleń – liczone są zarówno szkolenia komercyjne jak i darmowe szkolenia i warsztaty dla społeczności. To by tłumaczyło dlaczego mam problemy z zapamiętywaniem imion. Nie liczę tutaj osób, które coachowałem.
 • 38 dni coachingu i doradztwa dla 4 klientów – niesamowite doświadczenia i wyzwania. Począwszy od walki z korporacyjną rzeczywistością a skończywszy na wdrażaniu Continuous Delivery.
 • 13 konferencji na których miałem przyjemność występować, szerzyć wiedzę, inspirować, drażnić, rzucać wyzwania, siać zamęt i czasem obrażać :).

Wydarzenia warte odnotowania 2013

 • Pierwsze prawie darmowe szkolenie Scrum – eksperyment się powiódł. Udało się zorganizować darmowe szkolenie, przyszło ponad 25 osób i wszyscy zobligowali się do zrobienia czegoś dla społeczności w zamian za szkolenie. To z pewnością nie ostatnie takie wydarzenie. Mało tego jest też plan jak przerobić to na coś bardziej regularnego i jeszcze bardziej wartościowego. Wielkie podziękowania dla blogerów i użytkowników twittera, którzy wsparli całą akcję i pomogli ją nagłośnić! To jest potencjał który też warto by było jakoś wykorzystać!
 • Pierwsze Coach Retreat w Krakowie – zapoczątkowaliśmy nowy cykl spotkań. Następne najprawdopodobnie już w lutym. Już teraz zapraszam.

Niektóre konferencje w których uczestniczyłem

O ile częściej w konferencjach głównie uczestniczę jako prelegent niż uczestnik to poniżej wymieniłem kilka konferencji ocenianych z perspektywy (również) uczestnika, które moim zdaniem zasłużyły na wspomnienie:

 • Agile By Example – ta konferencje w tym roku zaskoczyła mnie najbardziej. Zaskoczyła pozytywnie, gdyż pokazała mi, że stan naszego krajowego IT nie jest taki zły jak jeszcze kilka lat temu. Obudziliśmy się z letargu i powoli zaczynamy nadążać za zachodem.
 • ALE 2013 – w tym roku w Bukareszcie podczas ALE poznałem kolejnych wspaniałych ludzi, którzy zainspirowali mnie do dalszego działania i rozwoju!
 • SQA Days – pozytywne zaskoczenie dotyczące tego jak aktywna i duża jest społeczność IT na Ukrainie. W kontekście obecnej sytuacji w tym kraju gorąco kibicuję im w tym by udało im się osiągnąć stan pozwalający na dalszy rozwój społeczności oraz wiedzy w IT (cokolwiek by to nie miało być).
 • TestingCup 2013 – pierwsze w Polsce mistrzostwa w testowaniu oprogramowania. Bardzo ciekawe wydarzenie – polecam wszystkim kolejne edycje. Pozytywny sygnał że w świecie testerskim też coś (co prawda powoli ale) się dzieje.

Szkolenia w których uczestniczyłem warte odnotowania

Ja ogólnie rzadko uczestniczę w szkoleniach, a jeśli już to są to przeważnie szkolenia znajomych, którzy zapraszają mnie bym pomógł im usprawnić ich metody i warsztaty. Niemniej jednak w tym roku byłem na kilku warsztatach i jeden z nich zasłużył z pewnością na wyróżnienie:

 • Warsztaty Coach’s Mindset – prowadzone przez Lynn Skotnitsky. Te warsztaty delikatnie ale znacząco odmieniły mój sposób postrzegania otoczenia. Wiedza, która do tej pory pomimo tego, iż dosyć bogata to jednak mocno teoretyczna nagle nabrała większego sensu, a jej wykorzystywanie w praktyce stało się dla mnie wręcz naturalnym.

Inne 

Tutaj to, co nie pasuje do pozostałych kategorii:

 • Organizacja ALE 2014 – po długich bojach i dzięki wielkiemu zaangażowaniu społeczności Agile z całego kraju udało się wywalczyć organizację ALE 2014 w Krakowie! To duża szansa dla nas jak praktyków Agile by nie tylko zaprezentować się przed innymi ale także zaczerpnąć wiedzy od innych praktyków z całej Europy.
 • W tym roku ukazały się też moje dwie książki „Mity i Problemy w Agile” opisująca doświadczenia zebrane z transformacji Agile, szkoleń, coachingów oraz spotkań różnych społeczności a także  „Agile Transformacje” na podstawie pracy z zespołem Futbolowo.pl

Powyżej tylko kilka z naprawdę wielu wartych odnotowania wydarzeń, które miały miejsce w tym roku. A wam co przychodzi do głowy? Zachęcam do dyskusji na facebooku.


Skomentuj