blog.testowka.pl

Kluczowe wartości firmy – ale jak?

opublikowany przez 06, Paź, 2015, w kategoriach Agile, Zarządzanie

Zakładając ponad rok temu firmę developerską zastanawiałem się nad tym jak bym chciał by ta firma wyglądała za jakiś czas, z jakimi ludźmi chciałbym pracować docelowo, co będzie mnie/nas motywowało, czym będziemy się kierować? Oczywiście słyszałem o czymś takim jak „Kluczowe wartości firmy” ale w praktyce przeważnie to co widziałem różniło się zasadniczo od tego jak to według teorii powinno wyglądać. Z tego powodu dosyć sceptycznie podchodziłem do tematu ustanawiania kluczowych wartości, wypisywania tego na stronie czy na ścianach w biurze. Moja praktyka konsultanta i Agile Coacha często pokazywała, że na ścianach w wielu firmach widniały piękne frazesy o tym jacy to jesteśmy super i czym się tutaj kierujemy, a w rzeczywistości pracownicy tych firm mieli to gdzieś lub zupełnie się z tymi wartościami nie utożsamiali. Oczywiście winę za to można by zwalić na proces rekrutacji ale myślę że nie tylko.

Niemniej jednak, gdy podczas ostatniego roku nasza firma stopniowo rosła poczułem, że zaczyna nam brakować czegoś, co by nas wszystkich łączyło. Czegoś co by sprawiało, że wszyscy utożsamiali byśmy się z naszą marką i z tym co robimy. Ustanowienie kluczowych wartości, wspólnych dla wszystkich, którymi będziemy się kierować w codziennej współpracy wydawało się być dobrym pomysłem na rozwiązanie tego problemu.

No dobrze – ale jak ustanowić wartości wspólne dla wszystkich?

Samo mówienie o kluczowych wartościach to jedno, ale w jakiś sposób trzeba by ustalić jakie one mają być. Zrobienie tego w niewłaściwy sposób nie tyle będzie szkodliwe, co sprawi, że nie wszyscy będą się z tymi wartościami utożsamiać, a co za tym idzie wartości te nie będą w pełni działać o ile w ogóle będą działać. Pierwszy pomysł na ustanowienie wartości jaki przyszedł mi do głowy polegał na tym, że chiałem porozmawiać o naszych personalnych wartościach z wspólnikami, a następnie przedłożyć te wartości innym. W końcu my wiemy jakimi wartościami kierowaliśmy się zakładając firmę i zatrudniając ludzi oraz jakimi kierujemy się na codzień.

Pomysł ten o ile z pozoru bardzo dobry, wydawał mi się niekompletny. Miałem obawy (myślę, że słuszne), że zrobienie tego w taki sposób nie rozwiąże problemu związanego z tym, że ludzie nie będą się czuli związani z tymi wartościami. Z pomocą przyszedł Michał (jeden z pierwszych naszych developerów, który współpracuje z nami w zasadzie od samego początku Pragmatic Coders). Michał podsunął mi artykuł, o tym jak podobny problem rozwiązał CEO Imgur.

We wspomnianym artykule autor opisał swoją historię tego jak rozpoczynając pracę w Imgur dostał od swojego pracodawcy maila z pytaniem o jego personalne, kluczowe wartości, którymi kieruje się na codzień. Podobnego maila napisałem i ja do naszych współpacowników. Ale zanim do tego doszło postanowiłem zapytać innych (między innymi moich wspólników) co myślą o takim pomyśle? W dużym skrócie wszyscy z którymi rozmawiałem (oprócz Michała) byli do tego mocno sceptycznie nastawieni. Moi wspólnicy wręcz stwierdzili, że „w ten sposób się ośmieszę przed pracownikami i stracę autorytet”, poza tym „nikt nie przeczyta tego maila, a już napewno na niego nie odpowie”. Kolejną obawą moich wspólników było to, że „co jeśli ktoś odpisze i okaże się, że jego wartości są zupełnie sprzeczne z tym jak my widzimy naszą firmę?”. Tym ostatnim akurat postanowiłem się w ogóle nie przejmować – po pierwsze sami tych ludzi zatrudnialiśmy, więc raczej spełniają nasze oczekiwania także pod tym względem, a po drugie nawet jeśli kierują się innymi zasadami niż my to wiedza na ten temat może nam jedynie pomóc we wzajemnych relacjach.

Treść maila znajdziecie poniżej. Tak, wiem, że jest strasznie długi, ale bardzo zależało mi na tym, by wszyscy dobrze zrozumieli o co mi chodzi i dlaczego zależny mi na tym, by na niego odpowiedzieli.

Jako, że nasza firma cały czas rośnie i mamy nadzieję, że ten trend się nadal utrzyma, coraz bardziej istotne staje się odpowiednie zdefiniowanie wspólnych, kluczowych wartości, w oparciu o które dalej kształtować się będzie nasza kultura organizacyjna, jak na zewnątrz i wewnątrz firmy będzie wyglądała nasza marka, a także jak zostanie zaplanowana strategia dalszego rozwoju Pragmatic Coders.
Dlatego zwracam się do Ciebie z prośbą. Opisz prosze 3-5 wartości, które są dla Ciebie ważne. Wartości to coś, co definiuje to kim każdy z nas jest i kim chce być. Każda taka “wartość” może być pojedynczym słowem albo zdaniem, który opisuje to, co jest dla nas ważne w codziennej pracy.
Zdefiniowanie kluczowych wartości to próba określenia tożsamości Pragmatic Coders – zasad, tego w co wierzymy, filozofii którą wyznajemy na codzień w pracy i poza nią. Osobiście od jakiegoś czasu próbowałem takie wartości samemu opracować, ale doszedłem do wniosku, że to bez sensu – bo Pragmatic Coders to my wszyscy a nie tylko ja, Marcin i Marek.
Tylko wspólnie określone wartości mogą być czymś, w co wszyscy będziemy wierzyć, czymś co ma dla nas wszystkich znaczenie i motywuje nas każdego dnia do działania. To nie mogą być puste słowa i marketing bulshit, który wrzucimy na stronę i napiszemy na ścianie złotymi literami. Abyśmy mogli rozwijać się w określonym kierunku, który będzie odpowiadał każdemu z nas te wartości muszę mieć dla nas wspólne znaczenie.
To powinny być rzeczy, które są ważne dla każdego z nas personalnie, wcale nie muszą odzwierciedlać tego jak wygląda nasza firma w tej chwili. Odpisz proszę bezpośrednio do mnie, nie musisz jeśli nie chcesz o tym rozmawiać z innymi i dzielić się tym z nimi.
Mam nadzieję, że po zebraniu tego razem będziemy mogli lepiej zrozumieć to, co jest dla nas ważne i w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać jako firma, zespół i ludzie.
Ku zdziwieniu niedowiarków na maila odpisali wszyscy. Niektórzy, bardzo krótko i zwięźle, inni rozpisując się na kilka stron. Natomiast najważniejsze było to, że teraz do wyznaczania naszych wspólnych wartości miałem już do dyspozycji wiedzę na temat tego jakie wartości wszyscy wyznajemy. Ostatecznie nawet jeden ze wspólników postanowił dopisać swoje wartości do listy wartości zebranych od wszystkich w firmie. Dalej było już z górki – wszystkie odpowiedzi wrzuciłem do arkusza w excelu rozbijajac je na pojedyncze wartości. Uważnie wszystko przeczytałem, poszukałem elementów wspólnych lub podobnych, pogrupowałem i uporządkowałem według tego jak często dana wartość powtarzała się w odpowiedziach moich kolegów i koleżanek. W efekcie powstało siedem kluczowych wartości, które następnie skróciliśmy do 4 najważniejszych:
 • Ludzie i Współpraca
 • Pasja i Zaangażowanie 
 • Satysfakcja i Jakość
 • Szacunek i Zaufanie

 

Dzięki odpowiedziom wszystkich w firmie, do każdej z powyższych kluczowych wartości mogliśmy też dopisać jej wspólne znaczenie dla każdego z nas.
Co dalej? Narazie te wartości zawisły na ścianie w biurze. Natomiast najważniejsze jest to, że te wartości są wypadkową nas wszystkich. Nie trzeba ich w żaden sposób „wdrażać” w naszą pracę – one tam po prostu są. Ale to, że teraz wiszą na ścianie cały czas przypomina nam dlaczego tu jesteśmy i dlaczego robimy to co robimy. A gdy z jakiegoś powodu, ktoś z nas zaczyna działać niezgodnie z tymi wartościami dużo łatwiej jest nam teraz wrócić na właściwe tory i naprawić to co zepsuliśmy.
O tym jak idzie nam ich wykorzystywanie w codziennej pracy pewnie jeszcze napiszę nie raz.

8 Comments for this entry

 • future_employer

  szacunek. chciałbym pracować z takimi ludźmi. szukacie kogoś? jakich developerów potrzebujecie (pytam o doświadczenie technologiczne)?

 • Komorkomat

  Plus dla Ciebie, ze nawet bez wyraźnego popracia wspólników zdecydeowałeś się napisać takiego maila i zebrać wartośći 🙂 no i ciężko by było coś dopisać do wspomnianej listy – wszystko inne bezpośrednio, czy to pośrednio pod to się zawiera

 • mary

  Możę się czepiam jako zawodowy tester.. ale pisze sie: utożsamiali, koleżanek 🙂
  Gratuluję pomysłu, nie ma nic gorszego niż sztuczne hasła, które nic nie znaczą – to ludzie powinni wyznaczać wartości firmy.

 • Ciekawostkwa

  Ciekawy tekst, szacun za podejmowanie się pracy z takimi osobami

 • Paweł z rankingubezpieczennazycie.pl

  Dobre wartości firmy to rzadkość w dzisiejszym świecie, ja mam to szczęście, że pracuje w świetnej firmie czego życzę wszystkim.

 • FirstArnulfo

  I have noticed you don’t monetize your site, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know how to make extra $$$, search for: Mrdalekjd methods for $$$

 • Adrian Kalecki

  Czasem trudno jest to wszystko ogarnąć, ale po to powstają takie świetne teksty. 😉

 • BestJacquelyn

  I have noticed you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you can earn additional
  cash every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know how to make extra $$$, search for: Ercannou’s
  essential tools best adsense alternative

Skomentuj