blog.testowka.pl

ALE na ACE, ACE z ALE w tle – czyli event, którego nie możecie przegapić

opublikowany przez 25, Mar, 2016, w kategoriach Agile, ALE, Scrum

Jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, od kilku już lat udzielam się w ruchu Agile Lean Europe oraz w jego Krakowskim odziale ALEKraków. W ramach ALEKraków organizujemy różne lokalne, ale też globalne wydarzenia jak np. ALE Unchonference 2014 w Krakowie. Oprócz tego wspieramy konferencje, czy to jako patroni społecznościowi czy zaangażowani wolontariusze. A wszystko po to, by szerzyć wiedzę na temat współczesnych – zwinnych i szczupłych metod wytwarzania oprogramowania.

W zeszłym roku w ramach naszej grupy pojawił się pomys,ł by zorganizować konferencję w Krakowie na wzór ALE Unconference. Pomysł świetny, tylko że nauczeni doświadczeniami z organizacji un-conferencji z 2014 roku zdawaliśmy sobie sprawę jak duże jest to wyzwanie. Ponadto pojawiło się pytanie czy w ogóle jest potrzeba organizacji w Krakowie kolejnej konferencji. Mniej więcej w tym samym czasie zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów Agile Central Europe do objęcia patronatu nad tą konferencją. Wtedy to przyszedł nam do głowy szalony pomysł – a co gdyby tak, zamiast zwykłego patronatu spróbować w ramach ACE zaopiekować się ścieżką tematyczną dotyczącą Agile i Lean. Pomysł spodobał się organizatorom i tak oto wspólnie z ekipą ACE pod wodzą Paul’a Klipp’a objeliśmy opieką „procesową” ścieżkę tematyczną na Agile Central Europe 2016.

Osobiście miałem przyjemność wziąć udział między innymi wyborze prelegentów i tematów do „naszej” ścieżki. I właśnie tym kogo i dlaczego zaprosiliśmy chciałbym się z Wami podzielić. Pamiętam jak kilka lat temu rozmwiałem z Paulem na temat organizacji konferencji i eventów. Wtedy Paul podzielił się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami – jednym z nich było stwierdzenie: „Organizuj wydarzenia, w których sam chciałbyś wziąć udział” – i własnie chyba tym głównie kierowaliśmy się podczas układania programu ACE 2016.

Poniżej tylko kilkoro z prelegentów. Pozwalam sobie pominąć Kenynote Speakerów których zapewne dobrze znacie i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. A jeśli ktoś nie wie kim jest Mary Poppendieck czy David Hussman to niech szybko googluje.

W ramach scieżki procesowej pierwszy dzień otworzą Ewa Koprowska z PZU oraz Marc Löffler. Zaprosiliśmy Ewę, gdyż istotne dla nas są nie tylko doświadczenia z całego świata, ale też osiągnięcia na naszym lokalnym gruncie, a to co się dzieje w PZU ostatnio warte jest pokazania szerszej publiczności. Marc to konferencyjny wyjadacz. Widząc jego zgłoszenie nie zastanawialiśmy się długo – zawsze gdy mieliśmy przyjemność go oglądać i słuchać na żywo dowiadywaliśmy się czegoś nowego i zaskakującego. Tym razem z pewnością też nas nie zawiedzie. Poza tym Marc to świetny gość – warto zaczepić go w przerwie na kawę i porozmawiać!

Pierwszego dnia równolegle do sesji Open Space (moja ulubiona część każdej konferencji) Claudio Perrone będzie prowadził warsztat z Poppcorn Flow – czyli o tym jak w sposób ciągły, bezboleśnie wdrażać zmiany w organizacji. Oprócz tego, że Claudio jest świetnym mówcą to jest on też jednym z najznamienitszych praktyków Lean i A3 Thinking w Europie. Do Claudio będzie również należała scena drugiego dnia, gdzie wystąpi jako jeden z Keynote Speakerów.

Popołudnie to miedzy innymi wykład Kuby Nabrdalika o tym jak poradzić sobie z tematem tabu – pieniędzmi/pensjami. To chyba dosyć nietypowy temat dla Kuby, którego znam głównie z mocno technicznych prezentacji, ale z pewnością warto będzie uczestniczyć w tym wykładzie. Jego bogate doświadczenia z pewnością zostaną w odpowiedni sposób zaprezentowane na scenie.

Drugi dzień to między innymi  Luis Gonclaves, który podzieli się swoimi doświadczeniami z wielu transformacji Agile i wdrożeń Scrum. Luis poprowadzi też warsztaty z retrospekcji, w których warto wziać udział jeśli pracujecie używając Scrum.

Na ACE zdecydowanie warto zostać do samego końca, gdyż tutaj miejsce będą miały dwie prezentacje, których ja osobiście nie chciałbym opuścić. Popołudnie będzie należało do Pawła Wrzeszcza i Mariusza Sieraszczkiewicza, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z różnymi zespołami. Obydwaj panowie to doświadczeni programiści i o ile Mariusz chyba nadal trochę bardziej skupia się na bardziej technicznych aspektach pracy to Paweł ostatnio rozwija się głównie w kierunku coachingu. Ten duet i to połączenie różnych perspektyw i umiejętności to moim zdaniem jedno z najbardziej efektywnych ustawień pozwalających na efektywne wdrażanie zmian w organizacjach. Sam często w takim układzie pracuję z moimi kolegami i koleżankami, tymbardziej chętnie posłucham o tym jak robią to inni.

Ostatnia prezentacja w ścieżce procesowej to prezentacja Miny Boström Nakićenović, która w przejrzysty sposób pokaże jak wiele możemy się nauczyć na temat wytwarzania oprogramowania czerpiąc z innych dziedzin – chociażby takich jak biologia. Osobiście widziałem już tą prezentację w 20 minutowej wersji – w stylu Pecha-Kucha, niemniej jednak z pewnością obejrzę dłuższą wersję jeszcze raz – bo warto!

Oprócz tematów procesowych z zakresu Lean i Agile jest jeszcze cała ścieżka produktowa, gdzie można będzie dowiedzieć się ciekawostek z zakresu rozwoju produktu, UX, Lean Startup itp.

W imieniu swoim i pozostałych organizatorów serdecznie zapraszam Was na ACE 2016.

A gdybyście w przyszłości chcieli zaangażować sie w działania ALE Kraków – to również zachęcam do dołączenia do naszej otwartej grupy!


3 Comments for this entry

1 Trackback or Pingback for this entry

Skomentuj